PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 5x

Rievaulx Abbey - Anglie

Základní informace

Rievaulx Abbey jsou zbytky opatství v severní Anglii, které patří k nejkrásnější v kraji. Opatství založil ve 12. století řád cisterciáckých mnichů jako svůj první významnější klášter v Británii a až do r. 1538 patřilo k nejbohatším v zemi.

Rievaulx Abbey, Anglie

Cisterciácký řád se poprvé v Anglii objevil roku 1128, kdy řádoví bratři založili klášter ve Waverly, v hrabství Surrey. O čtyři roky později, v březnu 1132, přišla do severní Anglie komunita bratří z Rievaulx, jejichž posláním bylo rozšířit kláštery tohoto řádu po celé Anglii. Po zbudování dřevěné základny Rievaulx Abbey založili mniši ještě kláštery ve Wardenu, Melrose, v Dundrennanu a v Revesby. Na konci třicátých let pak opat William začal přestavovat jednoduché dřevěné budovy na kamenné a brzy se z tohoto kláštera stalo jedno z nejmocnějších náboženských center v zemi. V době jeho největší slávy tu žilo sto padesát mnichů a až pět set laických bratří.

Po rozpuštění klášterů Jindřichem VIII. byly budovy kláštera v roce 1538 předány Thomasi Mannersovi, který rozebral část staveb a olovo ze střechy a zvony poslal králi. I tak tu zůstalo zachováno centrum obchodu a slavná kovárna, která byla roku 1577, patrně jako první v Anglii, vybavena vysokou pecí. Fungovala až do 40. let 17. století, kdy v okolí došly zásoby dřeva na dřevěné uhlí.

Roku 1687 koupil údolí řeky Rye i s ruinou tohoto kláštera londýnský bankéř sir Charles Duncombe, který si tu postavil dům obklopený parkem. V 18. a 19. století zříceninu objevili básníci a malíři a díky rozvoji turistického ruchu se stala cílem nedělních rodinných výletů. Na počátku 20. století hrozil zbytku kláštera totální kolaps. První drobné záchranné práce byly podniknuty v roce 1907, ale skutečné opravy zahájil až o deset let později Úřad práce, ve funkci dnešního National Trust.

Dnes působivé ruiny Rievaulx Abbey odrážejí dějiny skoro tisíce let. V místním muzeu se lze dozvědět vše o fascinující historii vzestupu i pádu této stavby, stejně jako i o každodenním životě mnichů, kteří tu žili.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY