PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Rosslyn Chapel - Skotsko

Základní informace

Rosslynská kaple (Rosslyn Chapel) je skvostná kaple z 15. století, která byla původně zamýšlena jako kostel, ale po smrti zakladatele Williama Sinclaira sloužila jako pohřebiště pro jeho potomky. Nachází se v blízkosti vesnice Roslin, 12 km jižně od centra Edinburghu. Kaple je opředená množstvím záhad a legend a proslavila se díky filmu Šifra Mistra Leonarda.

Skotsko Rosslyn chapel Skotsko Rosslyn chapel

Dějiny Rosslynské kaple

Roku 1280 věnoval Alexandr III. rodu Sinclairů za zásluhy pozemky kolem Roslinu a s nimi zároveň i titul baronů. Ti si tady ve 14. století postavili v ohybu řeky Esk malý donjon, ke kterému později přidali i hradby, věže a podzemní prostory. Postupně se zvyšovala i jejich moc a brzy se stali i jednou z nejvlivnějších rodin ve Skotsku. Zároveň si také změnili jméno na St. Clair.

V roce 1446 se William St. Clair rozhodl poděkovat Bohu za přízeň, kterou jejich rodu věnuje, a začal stavět obrovskou katedrálu. Když o skoro čtyřicet let později zemřel, stála jen východní část s kůrem a kaple Panny Marie. Jeho potomci se k dalším investicím do kostela neměli a stavbu pouze zastřešili.

Poté však přišla reformace a tradiční skotské katolické šlechtické rody musely přestoupit k protestanství. St. Clairovi odmítali tak dlouho, až byli roku 1592 nuceni jako trest zničit oltář. V té chvíli už kaple přestala sloužit svému účelu a začala chátrat. Její záchranu podnítila až roku 1842 královna Victorie.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

To, co je na kapli opravdu unikátní, je její nádherný interiér. V neuvěřitelně bohatě zdobeném prostoru vyniká nejenom tzv. učedníkům sloup, ale i množství „zelených mužů“, kterých tu pozorný návštěvník napočítá kolem sto dvaceti. Mají podobu lidského obličeje v zeleni, jemuž z úst, nosu či uší vyrůstá listí, vinná réva, ovoce nebo květiny. Tento motiv však není ničím novým a najít jej lze i v mnoha českých kostelech jako symbol znovuzrození přírody.

Za pozornost stojí i 213 malých kvádrů se zářezy, které byly rozšifrované jako noty symfonie, jež poprvé zazněla 8. května 2007. Vyobrazená kukuřice, kaktusy a aloe navíc dokazují, že Evropané přistáli v Americe již dávno před Kryštofem Kolumbem.

Přestože kaple byla v centru zájmu záhadologů po desítky let, opravdový návštěvnický boom začal až roku 2003, kdy vyšel bestseller Dana Browna Šifra Mistra Leonarda.

Rada: Po cestě z Edinburghu do vesnice Roslin nepřehlédněte výzkumný institut, kde byl roku 1997 poprvé v lidských dějinách naklonovaný savec – ovce Dolly.

Oficiální webová stránka: www.rosslynchapel.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY