Rotes Rathaus - Německo, Berlín
Základní informace
Rotes Rathaus, česky Červená radnice, je chráněná památková budova a sídlo berlínského primátora, stojící v historickém centru hlavního města Německa.
Dnešní podoba této budovy vznikla v letech 1861 až 1869 na místě starší radnice, jejíž kapacity i uspořádání již přestaly stačit vzrůstajícím potřebám rychle se rozvíjejícího velkoměsta. Už roku 1817 navrhl několik plánů na přestavbu architekt Karl Friedrich Schinkel, ale žádný z nich nevyhovoval novým požadavkům města. Proto byla v polovině 50. let 19. století vypsána veřejná architektonická soutěž, kterou vyhrál gdaňský architekt Hermann Friedrich Waesemann. Ten se nechal inspirovat mnoha architektonickými styly a vzor.
Zvolený materiál, červené cihly, podle nichž stavba získala svůj název, odráží jeho severoněmecký původ. Čtyřkřídlá budova o výšce 27 metrů nahradila celý blok ulic a vyžádala si likvidaci několika středověkých domů. Obdélníkový půdorys stavby obklopuje tři nádvoří, z nichž jedno bylo roku 2000 překlenuto skleněnou střechou a využívá se na velké recepce.
Z vnějšku obepíná budovu kolem dokola terakotový vlys, zvaný kamenná kronika. Vznikl roku 1879 a zobrazuje důležité výjevy z dějin města od 12. století do roku 1871. Sledovat na něm lze nejenom významné osobnosti, ale i vývoj hospodářství a vědy.
Celé stavbě dominuje 74 metrů vysoká čtyřhranná věž s délkou stran dvanáct a třináct metrů. Její podobu patrně inspirovala věž katedrály ve francouzském Laonu. Nepřehlédnutelné tu jsou hodiny o průměru 4,75 metru s ručičkami o délce 2 a 1,3 metr, přičemž každých patnáct minut zazvoní zvon tónem C a celou hodinu oznamuje tón D.
Červená radnice byla zásadně poškozená během druhé světové války, takže v letech 1951 až 1958 prošla celkovou rekonstrukcí. Opraveny byly i reprezentativní interiéry, k nimž patří např. nádherný Festsaal, monumentální vstupní hala či přepychová zasedací místnost městské rady.
Dnes v budově Rotes Rathaus sídlí berlínský senát, starosta a své kanceláře tu mají i městští úředníci.