PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Rouen - Francie

Základní informace

Rouen je hlavním městem Horní Normandie a regionu Seine-Maritime, jedním z největších francouzských přístavů a historickým městem se starobylým jádrem a gotickou katedrálou, které se zapsalo do dějin především vězněním a popravou svaté Jany z Arku.

katedrála Notre Dame, Rouen, Francie Rouen, Francie Francie Rouen, House on the Place du Vieux Marche Francie Rouen, Velka hodinova ulice

V místech dnešního Rouenu založili Římané kolem roku 50 př. n. l. osadu Rotomagus. Později město drancovali Vikingové a jejich vůdce Rollo tu byl pokřtěn. V roce 911 se pak Rollo stal vévodou Normandie a určil Rouen za hlavní město své říše. Rouen se dále rozvíjel za vlády francouzského krále Filipa Augusta ve 13. století a v roce 1419 město během stoleté války obsadili Angličané. V roce 1431 byla v Rouenu obviněna z kacířství, vězněna, a nakonec upálena na hranici teprve devatenáctiletá Johanka z Arku a o 18 let později město opět připadlo Francii.

V 16. století se na rouenských stavbách podepsalo renesanční umění, další rozkvět města přišel v 19. století společně s průmyslovou revolucí. Za druhé světové války Rouen utrpěl značné škody způsobené bombardováním, ale dnes už je jeho centrum s hrázděnými domky a úzkými uličkami opět opraveno a zrenovováno a láká návštěvníky k procházkám.

Prohlídku města se vyplatí začít na hlavním rouenském náměstí, Place du Vieux Marché. Právě zde byla 30. května 1431 upálena Johanka z Arku. Na onom osudném místě dnes najdete malou pamětní desku a téměř 20 metrů vysoký kříž. Na náměstí vyrostl v roce 1979 také nápadný moderní kostel Église Jeanne d’Arc, který má svým tvarem připomínat obrácenou loď. Nedaleko stojí jeden ze symbolů města, pestrobarevné hodiny Gros Horloge ze 14. století, které dříve zdobily místní zvonici. Co by kamenem dohodil se majestátně tyčí do nebes rouenská katedrála.

Rouen je rovněž domovem několika zajímavých muzeí. Strhující je především Musée des Beaux-Arts se sbírkou evropského malířství z období od 15. do 20. století v čele s díly malířů zvučných jmen (Caravaggio, Rubens, Delacroix, Renoir, Modigliani, Degas nebo Monet). V Musée de la Céramique budete moci obdivovat keramické výrobky, fajáns i porcelán a v Musée Le Secq des Tournelles zase skvělou sbírku kovářských výrobků. Navštívit můžete také Tour Jeanne d’Arc, jedinou dochovanou věž z původních osmi, které kdysi obklopovaly obrovský hrad ze 13. století. Právě na tomto hradě byla kdysi vězněna Johanka z Arku a dnes si tu můžete prohlédnout malou výstavu vztahující se k této významné francouzské světici.

Oficiální webová stránka: https://www.rouen.fr

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY