PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Royal Albert Hall - Anglie, Londýn

Základní informace

Royal Albert Hall je koncertní hala ležící v londýnské části South Kensington. Novorenesanční budova z terakotových kvádrů má charakteristický oválný tvar se skleněnou kupolí. Je zapsaná na seznamu chráněných budov. Uvnitř se nachází velké varhany Henry Willis, ve své době největší varhany na světě.

Royal Albert Hall, Londýn, Anglie Royal Albert Hall, Londýn, Anglie

Stavba a historie Royal Albert Hall

Royal Albert Hall, původně Central Hall, byla postavena, aby naplnila vizi prince Alberta vybudovat hlavní budovu, která by sloužila umění a vědě. Vznikla na památku úspěšné výstavy Great Exhibition, která se konala roku 1851 v Hyde Parku v paláci Crystal Palace. Základní kámen budovy položila roku 1867 královna Viktorie, která stavbu věnovala svému předčasně zesnulému choti Albertovi (roku 1861 zemřel na tyfus). Realizace budovy se ujal Henry Cole, který se při její stavbě nechal inspirovat římským amfiteátrem. Podrobný návrh budovy vytvořil královský inženýr Captain Francis Fowke a po jeho smrti ji dokončil Henry Darracott Scott. Původní kapacita haly 30 tisíc lidí se z finančního a praktického důvodu snížila na 7 tisíc. Kovová konstrukce střechy je vyplněna skleněnými tabulemi. Dostavěna byla r. 1870 a slavnostně se otevřela v březnu následujícího roku. Hala byla postavena z 6 milionů červených cihel a osmi tisíc bloků dekorativní terakoty. Obvod haly zdobí terakotový vlys s alegorickými skupinami umělců, řemesel, vědy a kultury.

Minulé i současné využití Royal Albert Hall

Po celou dobu je používána jako víceúčelová budova. V hale koncertovali Wagner, Verdi, Elgar i Rachmaninov. Z mladší generace Adele, Killers, Kaiser Chiefs. Zpívali zde populární hudební umělci jako Frank Sinatra, The Beatles, Led Zeppelin, Eric Clapton, Elton John, Sting a další. Každý rok hostí festival vážné hudby The Proms se závěrečným koncertem Last night. Vedle koncertů se zde pořádají konference, baletní, operní i cirkusová představení, ale i sportovní utkání jako box nebo tenis. Konal se zde také první zápas sumo. Svoji řeč v hale mělo Její Veličenstvo královna, Sir Winston Churchill, Nelson Mandela, Jeho Svatost Dalajláma i bývalý americký prezident Bill Clinton.

V letech 1996 – 2004 prošla hala rekonstrukcí. Základem bylo vykopání podzemních podlaží, které umožnili naložit mimo dohled publika do nákladních vozidel zvukové a osvětlovací zařízení. Zbudovali se zde také šatny umělců. Rekonstrukcí prošly i slavné varhany a bylo zavedeno nové osvětlení a dekorace.

Nejbližší stanice metra: South Kensington, High Street Kensington.

Zdroje:
http://www.royalalberthall.com/
http://cs.wikipedia.org/…_Albert_Hall
http://www.mestasveta.cz/…-albert-hall

Oficiální webová stránka: www.royalalberthall.com

Mohlo by vás také zajímat

Albert Memorial

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY