PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Royal Pavilion - Anglie, Brighton

Základní informace

Royal Pavilion je bývalý královský palác v Brightonu na jižním pobřeží anglického hrabství Sussex.

Royal Pavilion, Brighton, Anglie Royal Pavilion, Brighton, Anglie

Když bylo následníku trůnu a budoucímu králi Jiřímu IV. jednadvacet let, zamiloval se do o šest let starší vdovy Marie Anny Fitzherbert. Roku 1785 se tajně a právně neplatně vzali a koupili si statek v tehdy módním Brightonu. Ten si nechali zvětšit architektem Henry Hollandersem, aby zde mohli pořádat velkolepé večírky. Ani tato přestavba však prince z Walesu neuspokojila, a tak v roce 1815 pověřil architekta Johna Nashe, aby původní dům přestavěl na palác v čínském stylu. Na poslední chvíli však svůj záměr změnil, neboť móda čínského stylu se proměnila v zálibu ve stylu indickém. Veškeré úpravy byly dokončeny v roce 1823. Výsledkem byla více než originální budova s extravagantním exteriérem s prvky islámské architektury.

Interiér zůstal ve stylu čínském. V hodovní síni lze obdivovat ohnivé draky či obrovský křišťálový lustr, salonu vévodí čínská tapeta a dlouhá pohovka v podobě egyptské loďky, tzv. Dlouhou galerii o délce skoro padesáti metrů zdobí postavy mandarínů, kývajících hlavami. Royal Pavilion byl také první budovou na světě, v níž bylo zavedeno centrální plynové topení.

Když se v roce 1820 stal Jiří IV. králem, palác využíval méně a méně. Naopak jeho bratr Vilém, který na trůn nastoupil po jeho smrti, měl tuto budovu v oblibě a často tu pobýval. Pro královnu Viktorii však představoval příliš velkou výstřednost a neměla jej ráda ani kvůli množství lidí, které do Brightonu přijíždělo. Nechala si proto své venkovské sídlo postavit na Isle of Wight a Royal Pavilion prodala městu. To jej využívalo nějaký čas jako místo společenského setkávání příslušníků vyšších společenských vrstev, ale v průběhu času zde byla i čajovna, nemocnice, koncertní sál a za války radarová stanice či kancelář na výdej přídělových lístků.

Dnes je Royal Pavilion otevřený veřejnosti a lze v něm obdivoval nádherně zdobené místnosti i úžasné vystavené předměty z doby jeho dokončení.

Oficiální webová stránka: brightonmuseums.org.uk/royalpavilion

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY