PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

´s-Hertogenbosch - Nizozemsko

Základní informace

´s-Hertogenbosch je historické, správní a kulturní centrum provincie Noord-Brabant. Název města znamená „v lesích vévody“ a místní obyvatelé dlouhý název většinou zkracují na Den Bosch.

Nizozemsko Den Bosch, old harbor

Zatímco městská opevnění nepřečkala věky, obyvatelé města neztratili nic ze své radostné vlídné nátury, jak se mohou návštěvníci přesvědčit zejména v době karnevalu. Den Bosch nemá nadarmo pověst nejsvéráznějšího města v Nizozemsku.

Historie města

´s-Hertogenbosch založil r. 1185 Jindřich I. Brabantský. Toto strategicky situované sídlo se rychle rozrostlo. V pozdním středověku se město rozvinulo ve významné středisko obchodu s vlnou a suknem. V 16. století, kdy generální stavy začaly město opomíjet ve prospěch jiných oblastí, však postupně upadalo. Na výsluní se opět ocitlo po r. 1815, kdy se stalo správní střediskem provincie.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

Na náměstí Markt se tyčí architektonické památky, jako třeba radnice z r. 1670 nebo středověký dům U Mouřenína (De Moriaan), který je nejstarším objektem ve městě (část pochází z počátku 13. století). Dům se honosí stupňovitým štítem a působí v něm informační centrum. Postavy jezdců na radničním orloji ožívají dvakrát za hodinu. Socha nejproslulejšího rodáka a velkého malíře Hieronyma Bosche stojí mezi dvěma velkolepými budovami. Od smrti Hieronyma Bosche uplynulo v r. 2016 celých 500 let.

Sint Janskathedraal je velkolepá pozdně gotická křížová bazilika bohatě zdobená ornamenty, která stojí v samotném středu starého města. Kostel sv. Jana (Sint Jan) stával ve městě již na počátku 13. století, přestože do dnešních dnů se z tohoto románského svatostánku nedochovalo vůbec nic. Výstavba současné gotické katedrály trvala od konce 14. do 16. století. Tato majestátní památka přečkala ikonoklastické bouře v r. 1566 i ničivý požár r. 1584. Katedrála Sint Jan byla v 19. století obnovena v neogotickém slohu.

Katedrála je největším katolickým kostelem v Nizozemí – měří 115 m a je široká 62 m. Věž katedrály se tyčí do výšky 73 m. Opěrné oblouky katedrály krášlí rozličné kamenné plastiky svatých, andělů a dalších postav. V létě si vždy ve středu mezi 11:30 a 12 hod. mohou návštěvníci poslechnout zvonkohru s 50 zvonky na věži. Katedrála je zapsaná na seznamu UNESCO.

Zajímavá perlička: V r. 1997 byla vyhlášena veřejná soutěž na zhotovení 40 soch (14 z nich měli být andělé), které by nahradily původní sochy na vnějšku katedrály, poničené vlivem času a povětrnostních podmínek. Soutěž vyhrál nizozemský sochař Ton Mooy, který se rozhodl, že jednu sochu anděla pojme poněkud netradičně a v moderním stylu. Na katedrále tak lze spatřit sochu anděla oblečeného v džínách, s taškou od laptopu přes rameno a telefonujícího mobilem. Autor sochy se smíchem tvrdí, že na mobilu je jen jedno tlačítko, a to přímá linka do nebe.

Noordbrabants Museum se nachází v někdejším guvernérském paláci z 18. století v blízkosti katedrály. Palác byl později rozšířen o dvě křídla a zahradu s plastikami. V muzeu je vystavena kolekce rozmanitých exemplářů a dokumentů, které zahrnují od středověkých maleb přes mučicí nástroje i moderní umění a seznamují tak nejen se zdejší kulturou a tradicemi, ale i historickým vývojem a výtvarným uměním jižního Nizozemska.

Okružní cesta po řece Binnendieze je mimořádným zážitkem, protože lodě místy proplouvají pod budovami.

Zdroj:
Nizozemsko – Společník cestovatele, nakladatelství Ikar
Knižní průvodce Marco Polo – Nizozemsko
http://www.nytimes.com/…-demand.html?…

Oficiální webová stránka: https://www.s-hertogenbosch.nl

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY