PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Sachsenhausen - Německo

Základní informace

Sachsenhausen je obec ležící cca 25 kilometrů na sever od Berlína, na jejím území se nacházel stejnojmenný koncentrační tábor; táborem prošlo více než 200 000 vězňů.

koncentrační tábor Sachsenhausen, Německo koncentrační tábeor Sachsenhausen, Německo koncentrační tábeor Sachsenhausen, Německo

Na břehu jezera Lehnitzsee začali roku 1936 stavět vězňové tábor ve tvaru trojúhelníku s jednou centrální věží, odkud bylo možné kontrolovat celý areál. Jeho plánovaná kapacita byla deset tisíc vězňů, ale brzy se ukázalo, že stačit nebude, a došlo k jeho rozšíření.

Původně zde byli kromě běžných zločinců intervenováni odpůrci režimu a příslušníci skupin nepohodlných nacistickému systému, ale po tzv. Křišťálové noci, která proběhla z 9. na 10. listopadu 1938, sem bylo převezeno šest tisíc židů. Množství z nich bylo propuštěno s podmínkou, že opustí zemi.

O rok později sem bylo deportováno dvanáct set českých vysokoškoláků, kteří byli zatčeni po 17. listopadu 1939. Pět let tady strávil i budoucí český prezident Antonín Zápotocký a tři roky Josef Čapek. Táborem prošlo skoro padesát národností a na konci války Němci tvořili jen 10 % všech vězňů.

Sachsenhausen nebyl táborem vyhlazovacím, ale i tak tu zemřelo obrovské množství lidí. Historické prameny uvádějí, že táborem prošlo dvě stě tisíc vězňů a válečných zajatců, z nichž skoro polovina nepřežila. Vládly tu katastrofální podmínky – lidé neměli dostatek jídla, nedostávalo se jim zdravotní péče a museli tvrdě pracovat především ve stavebnictví a ve zbrojním průmyslu. Pověstné se stalo tzv. Schuhprufkommando, které testovalo boty z náhražky kůže. Jeho členové museli běhat po speciálně vybudované trase s různým povrchem, přičemž denně museli zvládnout i čtyřicet kilometrů. Mnoho vězňů skončilo svůj život i v místní plynové komoře či během hromadných vražd.

V roce 1945 žilo v táboře sedmdesát tisíc vězňů. Když Rudá armáda překročila Odru, začala hromadná evakuace, během níž bylo mnoho vězňů zabito a 25 000 z nich se vydalo na pochod na severozápad.

Tábor však byl využíván i po skončení druhé světové války. Sovětská armáda tu věznila jak nacistické zločince, tak i odpůrce nového režimu.

V letech 1958 až 1961 byl koncentrační tábor Sachsenhausen přestavěn na památník, kde lze navštívit Muzeum tábora a Muzeum protifašistického boje evropských národů.

Oficiální webová stránka: https://www.sachsenhausen-sbg.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY