PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 6x

Sacré-Coeur - Francie, Paříž

Základní informace

Bělostná bazilika Sacré-Coeur (Nejsvětějšího srdce) stojí na samém vrcholku kopce Montmartre. Je jednou z hlavních dominant v panoramatu města a také místem, kam každoročně zavítají miliony turistů i věřících.

Sacre Couer, Paříž, Francie Sacre Couer, Paříž, Francie

O výstavbě baziliky bylo rozhodnuto po ponižující francouzské porážce v prusko-francouzské válce v 70. letech 19. století. Projektu se tehdy ujal pařížský arcibiskup Guibert, který údajně v roce 1872 vystoupil na vrchol kopce, kde spatřil boží znamení, a právě to mu vnuklo nápad na výstavbu nového kostela.

V minulosti v kopci existovalo mnoho sádrovcových lomů, z nichž se získával materiál pro výstavbu pařížských budov. Pro zajištění stability základů budoucího Sacré-Coeur tedy muselo být v kopci nejprve vyhloubeno více než osmdesát hlubokých vrtů, které byly následně zality betonem. Tento náročný technický úkol znamenal značné finanční náklady a když byla postavena krypta baziliky, nezbývaly již prostředky na samotnou stavbu. Skládali se na ni proto věřící z celé Francie, kteří si mohli kupovat jednotlivé sloupy, cihly nebo třeba kousky dlažby, každý podle svých individuálních možností.

Za hlavního architekta byl vybrán Paul Abadie, který se rozhodl vystavět kostel v byzantsko-románském slohu, jehož zdobnost a – podle některých názorů – také kýčovitost měla a dosud má řadu kritiků. Abadie zvolil coby stavební materiál bílý travertin z lomů v Château-Landon, který vylučuje uhličitan vápenatý a má samočistící schopnost. Díky tomu Sacré-Coeur stále bělostně září a může se zdát, jako by jej postavili teprve nedávno. Základní kámen byl položen v roce 1875, v roce 1914 byla stavba dokončena, ale vysvěcení se dočkala až po první světové válce v roce 1919.

Návštěvníci si mohou zdarma prohlédnout interiér kostela, v němž stojí za pozornost zejména ohromná mozaika Krista z let 1912–1922, která je s plochou 473 m2 největší mozaikou v celé Francii. Pokud si koupíte vstupenku, můžete navštívit také kryptu, v níž se dozvíte více o dějinách stavby, nebo se pokochat úchvatným výhledem na Paříž z hlavní kupole. Z baziliky vedou dolů schody, z nichž si rovněž užijete krásný výhled na město pod vámi. Navíc tu v uvolněné atmosféře posedávají místní i turisté a vyhrávají pouliční muzikanti.

Oficiální webová stránka: www.sacre-coeur-montmartre.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY