PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 11x

Sagrada Família - Španělsko, Barcelona

Základní informace

Sagrada Família je barcelonský kostel, který se stal symbolem města. Oficiální název zní Temple Expiatori de la Sagrada Família (Chrám smíření svaté Rodiny). Kostel je nejznámější a největší dílo Antoni Gaudího, který do svých plánů vložil řadu symbolů inspirovaných přírodou. Kostel byl vysvěcen v listopadu 2010 papežem Benediktem XVI.

Sagrada Família, Barcelona, Španělsko Španělsko, Barcelona, Sagrada Família Španělsko, Barcelona, Sagrada Família Španělsko, Barcelona, Sagrada Família

Kořeny této velkolepé stavby spadají do roku 1866, kdy v Barceloně začala kampaň za vytvoření kostela obrovských rozměrů zasvěceného svaté rodině.

To, že byla úspěšná, dokazuje fakt, že roku 1881 organizující nadace zakoupila pozemek a o pár měsíců později byl položen základní kámen. Již další rok byl vedením stavby pověřen jednatřicetiletý katalánský architekt Antoni Gaudí, který nabídl novou, velmi inovativní a emoce vzbuzující podobu katedrály.

Že se jedná o projekt dlouhodobý, dokazují i data dokončení jednotlivých částí kostela – roku 1894 vznikla jako první Fasáda zrození a první zvonice, dosahující výšky sta metrů, vyrostla až v roce 1925.

Rozmach geniálního architekta, který katedrále zasvětil svůj život, skončil roku 1926 jeho předčasnou smrtí. Nedaleko staveniště jej srazila tramvaj a tři dny nato v nemocnici zemřel. Jeho ostatky našly místo svého posledního odpočinku v kapli panny Marie v kryptě kostela.

Ani po Gaudího smrti se však práce nezastavily a pomalu postupují kupředu. Předpokládá se, že celý projekt bude ukončen roku 2026. Dle plánů by tato prostorná katedrála ve tvaru latinského kříže měla mít tři hlavní fasády, představující zrození, utrpení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista, a osmnáct věží. Dvanáct z nich, dosahujících výšky sta metrů, symbolizuje apoštoly. Nad centrálním křížením pak vyroste 172,5 metrů vysoká věž představující Ježíše Krista, obklopená čtyřmi užšími, 135 metrů vysokými věžemi, zosobňujícími evangelisty. Zbývající věž zastupuje Pannu Marii.

„Nejstarší staveniště světa“, jehož proměny už mohlo sledovat pět generací, je dle přání autora financováno pouze z darů a vstupného.

Stejně jako ve svých dřívějších projektech i tady se Gaudí inspiroval především křesťanstvím a přírodou. K jeho základním prvkům patří množství geometrických tvarů, které nacházejí svůj předobraz v rostlinné a živočišné říši. Využívá tu také hry světla a stínu v každém detailu, např. vycházející slunce osvětluje Fasádu zrození. Důležitou součást stavby představují i barvy, které na kamenech, vitrážích či mozaikách oživují celý prostor.

Rada od nás: Přestože katedrála není a ještě dlouho nebude dostavěná, určitě stojí za návštěvu. Vynechat byste neměli ani věž, z níž se naskýtá nádherný pohled na Barcelonu.

Oficiální webová stránka: www.sagradafamilia.org

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
cena se vstupem na věž, cena bez věží - € 9,-/26,-

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY