PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Sainte Chapelle - Francie, Paříž

Základní informace

Sainte Chapelle (Svatá kaple) ze 13. století je jednou z nejkrásnějších staveb francouzské gotiky. Nachází se uvnitř komplexu Justičního paláce na ostrově Île de la Cité.

Sainte Chapelle, Paříž, Francie

Sainte Chapelle bývala kdysi součástí starého královského paláce, který na tomto místě stával. Coby velkolepou schránku pro vzácné relikvie související s Kristovým umučením ji v letech 1242–1248 nechal vybudovat král Ludvík IX. Svatý. Ten o pár let dříve koupil za tučnou sumu od benátských obchodníků Kristovu trnovou korunu, čímž z Paříže učinil významné místo tehdejšího křesťanského světa. Trnová koruna je dodnes uložena v pokladnici katedrály Notre-Dame a očím veřejnosti je vystavována při zvláštních příležitostech.

Svatá kaple má dvě patra. Horní patro, do něhož návštěvníci stoupají po úzkém točitém schodišti, bylo zasvěceno relikviím a vyhrazeno pouze královské rodině a nejvyšším hodnostářům. V dolní kapli pak probíhaly bohoslužby pro služebnictvo a prostý lid.

Skutečným architektonickým a uměleckým skvostem je zejména horní patro kaple, které zdobí patnáct vitrážových oken, díky nimž dovnitř proniká barevné světlo. Z tohoto důvodu je tou nejlepší dobou pro návštěvu Sainte Chapelle slunečné počasí. Vitráže sloužily ve středověku jako velké obrázkové knihy, v nichž mohli i negramotní lidé číst biblické příběhy. Okna v Sainte Chapelle sahají do výšky 15 metrů ke střešní klenbě poseté hvězdami a je na nich znázorněno celkem 1113 nejrůznějších náboženských výjevů ze Starého zákona a evangelií. Jedno z oken zobrazuje také Ludvíka IX. a získání svatých relikvií.

Architekt tohoto mistrovského díla není přesně znám, nejčastěji bývá stavba přisuzována Pierru de Montreuilovi. Nejvýznamnějším rysem stavby je její křehkost a omezení strukturálního zdiva. Nejvyšší věž ční do výšky bezmála 80 metrů a byla postavena v polovině 19. století poté, co byly čtyři předchozí věže zničeny během požárů.

Oficiální webová stránka: www.sainte-chapelle.fr

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY