PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 5x

Salzburg - Rakousko

Základní informace

Salzburg je hlavní město rakouské spolkové země Salcbursko, které leží na severním úpatí Alp v západní části středního Rakouska.

Salzburg, Rakousko Residenzplatz, Salzburg, Rakousko vánoční trhy, Salzburg, Rakousko řeka Salzach a Hohensalzburg, Salzburg, Rakousko

Ve městě citlivě zasazeném do nádherné přírody žije 150 000 obyvatel, což z něj činí dle jejich počtu čtvrté největší město Rakouska. Jeho poloha na řece Salzbach mu umožnila získat nezměrné bohatství a významné postavení díky možnosti snadné přepravy soli, zlata a mědi, které se těžily v okolních horách.

Místo, na němž Salzburg vyrostl, bylo osídleno už před šesti tisíci lety. Výzkumy potvrdily, že kolem roku 1000 př. n. l. se v okolí začala těžit měď a asi o pět set let později tady Keltové objevili zásoby soli. Po odchodu Římanů, kteří sem přišli roku 15 př. n. l., tu byl založen roku 470 klášter, který postupně získával na důležitosti. V roce 696 se zde usadil biskup Rupert z Wormsu a časem se tato farnost změnila na arcidiecézi a arcibiskupství.

Více než tisíc let tu vládli knížata-arcibiskupové, což byli vysoce postavení muži ve Svaté říši, kteří vybírali daně, rozhodovali o udělení práv městům a vesnicím a v jejich kompetenci byla i armáda a kláštery. I proto se Salzburgu začalo říkat „Řím severu“. Přispěly k tomu i velkolepé stavby italských architektů a bezesporu i fakt, že salzburgský arcibiskup mohl stejně jako papež jmenovat biskupy ve svých čtyřech biskupstvích.

Svoji světskou moc pozbylo místní arcibiskupství až roku 1806 tzv. Říšským deputačním výnosem.
Současný Salzburg se prezentuje jako město památek, umění a kultury. Návštěvníci tu mohou obdivovat úchvatné barokní stavby, ale i středověké měšťanské domy a rozlehlá náměstí v italském stylu. Není divu, že 236 ha starého centra s více než tisíci objekty bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Velké množství turistů přijíždí do Salzburgu jako do rodiště Wolfganga Amadea Mozarta, či na Salzburgský hudební festival. Účastní se jej každý rok kolem 250 000 zájemců, kteří mohou v pěti až šesti týdnech zhlédnout kolem dvou set představení, ať už se jedná o operu, činohru či koncerty.

Rada: Než do Salzburgu přijedete, podívejte se na muzikál The Sound of Music. Právě tady žila rodina Trappova, která se stala inspirací tohoto úchvatného příběhu, a v okolí Salzburgu se točilo i slavné filmové zpracování.

Oficiální webová stránka: www.stadt-salzburg.at

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Rakousko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY