PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

San Lorenzo de El Escorial - Španělsko

Základní informace

San Lorenzo de El Escorial je letní královské sídlo a klášter ležící asi 40 km severozápadně od Madridu, které nechal v letech 1563–84 vybudovat španělský král Filip II. Palác je zapsaný na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Klášter San Lorenzo de El Escorial, Španělsko Klášter San Lorenzo de El Escorial, Španělsko

Na úpatí pohoří Sierra de Guadarrama navrhl na příkaz krále architekt Juan Bautista de Toledo mohutnou stavbu o délce 207 a šířce 160 metrů. Pro její pravoúhlý půdorys se nechal dle legendy inspirovat tvarem roštu, na němž byl svatý Vavřinec, španělsky Lorenzo, upálen. Právě jemu byl totiž objekt zasvěcen, neboť v den jeho svátku roku 1557 vyhráli Španělé nad Francouzi v bitvě u Saint- Quentinu.

Filip II. tu chtěl vytvořit klášter a královský palác, kam by mohl se svým dvorem utíkat před úpornými vedry z Madridu, a sám na celý projekt dohlížel. Většinu komplexu zabíraly sakrální stavby, nemocnice, zotavovna a lékárna.

Dnes si lze na rozloze 33 327 m² prohlédnout renesanční budovy ze šedé žuly, rozmístěné kolem šestnácti nádvoří. Navštívit je také možné Bourbonský palác, komnaty Filipa II., baziliku, kapitulní síň, panteon či úchvatnou knihovnu.

Jí dominuje stropní malba Pellegrina Tibaldiho z let 1588 až 1592, která zachycuje sedm svobodných umění. V prostoru o délce 44 metrů a šířce 9 metrů je uchováno přes čtyřicet tisíc textů, ale i medaile, mapy a vědecké přístroje, k nimž patří i armilární sféra z konce 16. století.

V době stavby zámku truchlil Filip II. nad smrtí svého otce a rozhodl se tu vystavět i hrobku španělských králů. Jen kousek od ní lze obdivovat Kapitulní síň, pyšnící se díly velkých mistrů.

V centru celého komplexu stojí bazilika, která byla určena jen pro členy dvora. Původně byla vymalována bíle a zdobila ji jediná freska nad oltářem, ale v průběhu 17. století v interiéru přibyly fresky Lucy Giordana.

Oficiální webová stránka: www.sanlorenzoturismo.es

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY