PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 6x

Scarborough - Anglie

Základní informace

Scarborough je přímořské město v severní Anglii, jehož pověst coby lázeňského města sahá až do poloviny 17. století. Město si získalo přezdívku „Královna lázní“ nebo také „Brighton severu“.

Scarborough, Anglie

Osídlení tohoto „Brightonu severu“ sahá až do doby bronzové. Osadu Skarðaborg zmiňují i islandské ságy a britské historické prameny uvádějí, že tu v polovině 12. století nechal král Jindřich II. postavit hrad. Osadě okolo něj také udělil městská práva a práva trhu. Díky nim tady začal vzkvétat obchod a už o století později se trhy, na nichž se prodávalo i exotické zámořské zboží, prodloužily na šest neděl. Byly tak slavné, že se o nich zpívá i v tradiční baladě, která se do povědomí široké veřejnosti dostala díky interpretaci Simona a Garfunkela.

Slibně se rozvíjející město bylo zničeno během anglické občanské války ve 40. letech 17. století, kdy se tu střetli royalisté a parlamentaristé. Svou druhou šanci dostalo Scarborough roku 1626. Tehdy totiž Elisabeth Farrow objevila v útesu na jižní straně města pramen léčivé vody, který dal vzniku proslulým lázním. Voda se tu zpočátku jen pila, ale v roce 1735 k procedurám přibyly i vanové koupele. Příliv lázeňských hostů, ale i turistů pak zajistilo o století později prodloužení železnice.

Scarborough nabízí svým návštěvníkům úžasné scenérie, nádherné pláže, ale i herny a kasina. Díky místní bohaté umělecké komunitě lze v postranních uličkách navštívit množství galerií. Nikdo by neměl vynechat ani procházku po promenádě, během níž může vidět pěší Lázeňský most, maják Belle, vybombardovaný během první světové války a obnovený roku 1915, kostely Panny Marie a svatého Martina na kopci či zříceninu hradu Jindřicha II. Za návštěvu stojí i muzeum geologie, jehož zakladatel je William Smith, považovaný za otce tohoto vědního oboru v Británii, či Sea Life Centre, kde mají kromě několika akvárií se žraloky, rejnoky a hlubinnými rybami i záchrannou stanici tuleňů. Nepřehlédnutelná je i budova Grand Hotelu, dokončeného podle plánů architekta Johna Gibsona roku 1967. Její čtyři věže symbolizují roční období, dvanáct pater odráží počet měsíců v roce a 52 komínů odpovídá množství týdnů. Dříve také hotel míval 365 ložnic. Kromě svého unikátního architektonického uspořádání se hotel proslavil i tím, že tu žila a ve svých 29 letech zemřela spisovatelka Anne Brontëová.

Oficiální webová stránka: www.discoveryorkshirecoast.com/scarborough

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY