PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Globe - Anglie, Londýn

Základní informace

Ačkoliv je současná budova divadla Globe pouhou replikou originální stavby, jejíž vznik a existence jsou spjaty zejména s osobou Williama Shakespeara, jedná se o vskutku obdivuhodnou a zajímavou památku. Nachází se necelých 200 metrů od místa, kde stálo původní divadlo, v londýnském městském obvodu Souhtwark na jižním břehu řeky Temže.

The Globe Theatre, Londýn, Anglie

Historie divadla Globe

Původní divadlo Globe patřilo mezi čtveřici významných divadel té doby umístěných poměrně blízko u sebe – the Globe (Globus), the Swan (Labuť), the Rose (Růže) a the Hope (Naděje). Za založením divadla Globe stojí spolek „Muži lorda Chamberlaina“, jehož členy a vlastníky divadla byli Cuthbert a James Burbageovi, Will Kempe, Augustine Phillips, John Heminge, Thomas Pope a William Shakespeare. Tento spolek zpočátku působil v Divadle (the Theatre), jež bylo zbouráno prvními dvěma jmenovanými, kteří převezli stavební materiál na druhý břeh Temže a postavili z něj nové divadlo – Globe.

Tyto události spadají do období panování královny Alžběty I. a vyvrcholily právě otevřením divadla Globe v roce 1599. Jednalo se o rozlehlou budovu kruhového půdorysu, která nebyla zcela zastřešena. Střecha se nacházela pouze nad sedadly a při pohledu shora budova připomínala koblihu (doughnut). Do hlediště se vešlo až 3 000 diváků, kteří seděli v jednom ze tří pater podle jejich společenského postavení. V dolní části hlediště byl prostor zvaný „the pit“ (jáma, propast), odkud mohli lidé za 1 penci představení také pozorovat – avšak vestoje, bez nároku na sedadlo. Nad vchodem do divadla byl latinský nápis Totus mundus agit histrionem, což znamená „Celý svět je divadlem“ (The whole world is a playhouse). Je to parafráze výroku ze Shakespearovy hry „Jak se vám líbí“, která byla pravděpodobně zahrána u příležitosti otevření divadla. Aby potenciální zájemci o představení věděli, jaká hra bude předváděna, vyvěšovaly se na divadlo vlajky v různých barvách – červená pro historické hry, bílá pro komedie a černá pro tragédie.

Během jednoho z představení Shakespearovy hry Jindřich VIII. (Henry VIII) v roce 1613 však dělová koule z kanonu, který je při hře použit, omylem zasáhla doškovou střechu a způsobila požár, který zapříčinil totální zničení divadla. Globe byl znovu otevřen v následujícím roce, avšak na nátlak Puritánů v roce 1642 zavřen a o dva roky později zbourán.

Současná budova je věrnou kopií (kromě moderních technických záležitostí) výše popsaného originálu a během léta se v něm konají představení pro veřejnost; prohlídky jsou však možné celoročně. Za znovuzrozením divadla Globe stojí americký herec a režisér Sam Wanamaker. Budova byla představením hry Jindřich V. (Henry V.) otevřena 12. června 1997 za účasti královny Alžběty II.

Nejbližší stanice metra: London Bridge

Zdroj:
http://www.shakespearesglobe.com/…pening-hours
http://www.bardweb.net/globe.html
http://www.shakespeare-online.com/…e/globe.html
http://absoluteshakespeare.com/…be/globe.htm
http://www.aviewoncities.com/…etheatre.htm
http://www.nosweatshakespeare.com/…globe-facts/

Oficiální webová stránka: www.shakespearesglobe.com

Mohlo by vás také zajímat

Stratford upon Avon

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY