PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Globe - Anglie, Londýn

Základní informace

Ačkoliv je současná budova divadla Globe pouhou replikou originální stavby, jejíž vznik a existence jsou spjaty zejména s osobou Williama Shakespeara, jedná se o vskutku obdivuhodnou a zajímavou památku. Nachází se necelých 200 metrů od místa, kde stálo původní divadlo, v londýnském městském obvodu Souhtwark na jižním břehu řeky Temže.

The Globe Theatre, Londýn, Anglie

Historie divadla Globe

Původní divadlo Globe patřilo mezi čtveřici významných divadel té doby umístěných poměrně blízko u sebe – the Globe (Globus), the Swan (Labuť), the Rose (Růže) a the Hope (Naděje). Za založením divadla Globe stojí spolek „Muži lorda Chamberlaina“, jehož členy a vlastníky divadla byli Cuthbert a James Burbageovi, Will Kempe, Augustine Phillips, John Heminge, Thomas Pope a William Shakespeare. Tento spolek zpočátku působil v Divadle (the Theatre), jež bylo zbouráno prvními dvěma jmenovanými, kteří převezli stavební materiál na druhý břeh Temže a postavili z něj nové divadlo – Globe.

Tyto události spadají do období panování královny Alžběty I. a vyvrcholily právě otevřením divadla Globe v roce 1599. Jednalo se o rozlehlou budovu kruhového půdorysu, která nebyla zcela zastřešena. Střecha se nacházela pouze nad sedadly a při pohledu shora budova připomínala koblihu (doughnut). Do hlediště se vešlo až 3 000 diváků, kteří seděli v jednom ze tří pater podle jejich společenského postavení. V dolní části hlediště byl prostor zvaný „the pit“ (jáma, propast), odkud mohli lidé za 1 penci představení také pozorovat – avšak vestoje, bez nároku na sedadlo. Nad vchodem do divadla byl latinský nápis Totus mundus agit histrionem, což znamená „Celý svět je divadlem“ (The whole world is a playhouse). Je to parafráze výroku ze Shakespearovy hry „Jak se vám líbí“, která byla pravděpodobně zahrána u příležitosti otevření divadla. Aby potenciální zájemci o představení věděli, jaká hra bude předváděna, vyvěšovaly se na divadlo vlajky v různých barvách – červená pro historické hry, bílá pro komedie a černá pro tragédie.

Během jednoho z představení Shakespearovy hry Jindřich VIII. (Henry VIII) v roce 1613 však dělová koule z kanonu, který je při hře použit, omylem zasáhla doškovou střechu a způsobila požár, který zapříčinil totální zničení divadla. Globe byl znovu otevřen v následujícím roce, avšak na nátlak Puritánů v roce 1642 zavřen a o dva roky později zbourán.

Současná budova je věrnou kopií (kromě moderních technických záležitostí) výše popsaného originálu a během léta se v něm konají představení pro veřejnost; prohlídky jsou však možné celoročně. Za znovuzrozením divadla Globe stojí americký herec a režisér Sam Wanamaker. Budova byla představením hry Jindřich V. (Henry V.) otevřena 12. června 1997 za účasti královny Alžběty II.

Nejbližší stanice metra: London Bridge

Zdroj:
http://www.shakespearesglobe.com/…pening-hours
http://www.bardweb.net/globe.html
http://www.shakespeare-online.com/…e/globe.html
http://absoluteshakespeare.com/…be/globe.htm
http://www.aviewoncities.com/…etheatre.htm
http://www.nosweatshakespeare.com/…globe-facts/

Oficiální webová stránka: www.shakespearesglobe.com

Mohlo by vás také zajímat

Stratford upon Avon

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY