PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Šiauliai - Litva

Základní informace

Šiauliai je čtvrté největší litevské město, které leží v západním regionu země, zvaném Žmuď.

Svůj název získala tato oblast podle kmene, který ji obýval. Osídlení je zde prokázáno už od pravěku, ale první písemná zmínka o městě souvisí s bitvou u Saule, která proběhla 22. září 1236. Litevská armáda během ní porazila livonský řád, který se poté musel spojit s řádem německým.

Celý středověk bylo město Šiauliai napadáno křižáky. Rozkvět přišel až v 16. století, kdy se v okolí usídlili zemědělci a Šiauliai se stalo hlavním centrem celé oblasti. I poté však nebyla jeho historie zdaleka poklidná a několikrát bylo zcela zničeno. V letech 1661, 1692 a 1701 jej vyrabovali Švédi, na počátku 19. století Napoleonovi vojáci, roku 1872 tu propukl požár, který zničil většinu budov, a válečnému běsnění město neuniklo ani ve 20. století: během první světové války bylo srovnáno se zemí 65 % jeho budov, během té druhé dokonce 80 %.

Není proto divu, že jedinou historickou stavbou je katedrála, která přestála všechny katastrofy. Je zasvěcená svatému Petrovi a Pavlovi a na přelomu 16. a 17. století ji postavili z peněz, které církev získala prodejem býků, jež jí věnovali místní sedláci. Pyšní se 75 metrů vysokou věží, která je druhou nejvyšší v celé zemi.

V roce 1986 vzniklo u příležitosti 750. výročí bitvy u Saule v Šiauliai náměstí Slunečních hodin. Jeho součástí je i 21 metrů vysoký pomník s bronzovou sochou lučištníka. Centrum města protíná ulice Vilniaus gatvė, plná restaurací, kaváren a obchodů. V roce 1975 to byla první pěší nákupní zóna na území celého Sovětského svazu. Novým symbolem města se stala i obrovská socha lišky z oceli u jezera Talksa.

Město nabízí nepřeberné množství muzeí – své si tu najde snad opravdu každý. Navštívit lze muzeum historie Šiauliai, požárnické muzeum, muzeum literatury, rádia a televize, bicyklů, ale i koček či rozvodů vody.

Oficiální webová stránka: https://www.siauliai.lt

Videa

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Litva

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY