PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 6x

Sorbonna - Francie, Paříž

Základní informace

V srdci pařížské Latinské čtvrti stojí komplex budov slavné Sorbonny, která spadá pod Pařížskou univerzitu, nejstarší v celé Francii.

Sorbonne, Paříž, Francie Sorbonne, Paříž, Francie

Pařížská univerzita byla založena kolem roku 1160. V roce 1257 při ní kanovník a zpovědník Ludvíka IX. Svatého Robert de Sorbon založil teologickou kolej, která měla chudým studentům umožnit studium teologie z králových prostředků. Podle zakladatele koleje byla později pojmenována celá univerzita, jedna z nejstarších v Evropě, která se stala vzorem pro mnohé další, včetně pražské Karlovy univerzity. Sorbonna se brzy rozrostla a stala se mocnou institucí s vlastní vládou i zákony, během středověku fungovala téměř jako stát ve státě a hrála také důležitou politickou roli.

Dnešní komplex budov pochází převážně z konce 19. století, z doby poslední přestavby. Součástí areálu je překrásné ústřední nádvoří, které je však běžně přístupné pouze studentům a členům akademické obce. Právě na tomto nádvoří vypukly v květnu roku 1968 studentské nepokoje a protestní akce vymezující se vůči přísnému a represivnímu univerzitnímu systému.

Nejkrásnější součástí Sorbonny je univerzitní kaple se zlatou kupolí, tzv. Chapelle de la Sorbonne, do níž má veřejnost přístup pouze při zvláštních příležitostech. Kaple, která je dominantou náměstí Place de la Sorbonne, byla postavena ve 40. letech 17. století na příkaz mocného a z Dumasova díla dobře známého kardinála Richelieu. V interiéru se nachází hrobka z bílého mramoru s kardinálovými ostatky.

Ve věži, která je dominantou celého areálu, byla již v 17. století ve výšce 40 metrů založena observatoř. Několikrát do měsíce tu Francouzská astronomická společnost umožňuje veřejnosti zúčastnit se prohlídky, během které se návštěvníci projdou prázdnou noční univerzitou, v expozici uvidí staré dalekohledy a mohou se pokochat úchvatným pohledem na celé noční město.

Oficiální webová stránka: www.english.paris-sorbonne.fr/the-university

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY