PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Southwark - Anglie, Londýn

Základní informace

Southwark je londýnský městský obvod, který se nachází na jižním břehu řeky Temže, na západě ohraničený Blackfriars Bridge a na východě sahající až ke Greenwich.

The Shard a Southwark Bridge, Londýn, Anglie HMS Belfast, Londýn, Anglie Southwark Cathedral, Londýn, Anglie

Vykopávky potvrdily, že tato část města, v níž dnes žije asi tři sta tisíc obyvatel a hustota obyvatelstva dosahuje 8828 osob na km², byla osídlena už v dobách prehistorických. Našly se tu stopy orby, pohřebiště, ale i důkazy o rituálních aktivitách. Kdysi bažinatá oblast plná ostrůvků tak patří k nejstarším částem hlavního města Spojeného království. Rozvíjet se začala během osídlení Londýna Římany. Ti sídlili na severní straně Temže, ale přes řeku vybudovali první most, který vedl právě do dnešního Southwark, kde se u něj sbíhaly dvě důležité silnice.

Po odchodu Římanů v 5. století osady na obou březích Temže začaly upadat v zapomnění. To se změnilo až v roce 886, kdy severní Londýn začal opět vzkvétat a v Southwark vyrostla pevnost na obranu mostu, který k němu vedl. K opevnění se vztahuje také název celé oblasti. Pochází z 10. století a jeho původní tvar Suthriganaweorc označuje pevnost muže ze Surrey. Upravený název Sudweca, jehož zkomolením jméno Southwark vzniklo, lze pak najít už roku 1086 v Domesday Book.

Southwark se brzy vyvinul v protiklad City. Zatímco na severu Temže byla část věnovaná obchodu, vládě a církvi, na jižní straně vznikla zábavní městská část, v níž bylo možné najít nejenom neřest a povyražení, ale také několik vězení. Protože tento obvod nespadal pod přísné regule City, stal se z něj ráj pro volný obchod, ale také pro kriminální živly. Není proto divu, že zde dlouho byl jen jediný kostel, a to katedrála svatého Spasitele a Panny Marie Overie )Southwark Cathedral). Zato hospody tu rostly jako houby po dešti, stejně tak jako divadla. První, The Rose, zde vzniklo už v roce 1587 a o dvanáct let později jej doplnil slavnější Globe Theatre.

V posledních desetiletích tento městský obvod mění svoji tvář. Vyrůstají tu moderní administrativní budovy, stejně jako obchody, galerie, restaurace a bary. I turisté si tu příjdou na své. Navštívit mohou např. Borough Market, repliku divadla The Globe, galerii Tate Modern či válečný křižník HMS Belfast.

Rada: Zavítáte-li do čtvrti Southwark okolo poledne, rozhodně neuděláte chybu. Na zdejším tržišti Borough Market naleznete kromě čerstvých potravin, jako maso, sýry, ovoce a zelenina i právě uvařené speciality z celého světa. Vychutnat si je můžete buď přímo u stánku, nebo v některém z krásných zákoutí na nábřeží řeky Temže.

Oficiální webová stránka: https://www.southwark.gov.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY