PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Speyer - Německo

Základní informace

Speyer, česky Špýr, je historické město ležící na levém břehu Rýna ve spolkové zemi Rheinland-Pfalz; žije zde kolem 50 000 obyvatel; dominantou města je románský dóm, který je zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Katedrála Panny Marie a svatého Štěpána, Špýr, Německo Nemecko Speyer, Cathedral

Na místě dnešního města se u brodu přes řeku Rýn usídlili lidé už v pátém tisíciletí př. n. l. Později sem přišli Keltové a Římané založili vojenský tábor, který se postupně změnil na město. V 6. století bylo toto místo osídleno germánskými kmeny a s nimi se objevil i název Spira, z kterého později vzniklo německé Speyer.

Když se v roce 1024 stal císařem svaté říše Římské Konrád II., potřeboval papeži předvést svoji moc a sílu. Proto v městečku, z nějž pocházel, nechal postavit obrovskou katedrálu, zasvěcenou Panně Marii a svatému Štěpánu, která je dnes jedním ze tří proslulých Rýnských dómů. V kryptě z roku 1041 jsou pohřbeni králové, císaři a královny z rodu Štaufů a Habsburků. K největším lákadlům katedrály patří nově opravená císařská síň v západní části se sérií devíti fresek Johanna von Schraudolpha. Za námahu stojí i zdolání 304 schodů jižní věže, odkud se nabízí úžasný výhled.

Od průčelí kostela vybíhá historická císařská triumfální cesta s budovou nové rokokové radnice, barokní Starou mincovnou a Starou městskou bránou, která patří k nejvyšším v Německu. Na jejím boku lze najít místní historické měřidlo: špýrskou stopu.

Do dějin města se zapsalo i pět říšských sněmů, které se tu konaly. Jeden z nich potvrdil odsouzení Martina Luthera, na což reagovali zástupci evangelické šlechty i města tzv. protestním dopisem, který dal vzniknout výrazům protestant a protestantismus. Martinovi Lutherovi je věnován památník tvz. Pamětního kostela, který byl postaven na přelomu 19. a 20 století.

Důležitou součástí města bývala od 11. století místní židovská komunita, která udržovala styky s jižní Evropou, Středomořím a Blízkým i Dálným Východem a která byla velmi aktivní v obchodě a bankovnictví. Vše se však změnilo po vypuknutí morové epidemie 1349, z níž byli židé obviněni, čímž se jejich postavení zásadně změnilo. Právě ve Špýru je možné najít nejstarší židovskou náboženskou budovu a mikve v Evropě.

Mimo centrum města se pak nachází proslulé Technické muzeum a nikdo by neměl vynechat plavbu lodí po Rýně do obrovského ramene Rýna Reffenthaler Altrhein, který slouží obyvatelům města jako rekreační oblast.

Oficiální webová stránka: https://www.speyer.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY