PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

St Giles´ Cathedral - Skotsko, Edinburgh

Základní informace

St Giles´ Cathedral, česky Katedrála svatého Jiljí, nazývaný též High Kirk of Edinburgh, je impozantní hlavní edinburský chrám, nacházející se v horní části ulice Royal Mile v hlavním městě Skotska.

Katedrála St Giles, Edinburgh, Skotsko Katedrála St Giles, Edinburgh, Skotsko

Současná podoba kostela začala vznikat už ve 12. století. Tehdy na místě o tři století staršího svatostánku byl roku 1120 postaven kostel nový, z něhož se však dochovaly jen čtyři románské sloupy uvnitř. K další změně došlo ve 13. století, kdy byl znovu vysvěcen a zasvěcen svatému Jiljí. Legenda o tomto patronu Edinburghu praví, že jej omylem zranil lovec, který vystřelil na jelena. Právě proto bývá často zobrazován, jak chrání laň před šípem, a tento výjev lze spatřit i před vstupem.

O století později byla velká část kostela poničena požárem. Z rekonstrukce z roku 1385 se dochovala většina interiéru. Na konci 15. století pak ke stavbě přibyla věž ozdobená bání v podobě koruny a množství architektonických prvků dodala i přestavba v 19. století, díky níž tu lze obdivovat neogotický styl.

Katedrála svatého Jiljí byla svědkem mnoha historických událostí. V letech 1559 až 1572 tady působil jako pastor a odtud řídil skotskou reformaci John Knox. Pamětní deska na zemi v hlavní chrámové lodi upomíná na čin trhovkyně Jenny Geddes, která roku 1637 hodila stoličku po děkanovi Lindsayovi, který se na přání krále snažil v presbyteriánském Skotsku zavést anglikánství a který četl z anglické modlitební knížky.

Ponurý interiér trojlodní baziliky o délce 65 metrů a šířce 35 metrů zdobí množství vitráží a najít tu lze přes 200 památníků, upomínajících na skotské vojáky a velikány. Žádný návštěvník katedrály by neměl vynechat Kapli bodláku. Tu vytvořil roku 1911 na popud hraběte z Leven architekt sir Robert Lorimer. V neogotickém interiéru lze obdivovat nádhernou klenbu, heraldické baldachýny či vyřezávané dubové lavice. Každý rok v neděli následující po svátku svatého Ondřeje se tu schází 16 členů Řádu bodláku, jehož hlavou je britský panovník.

Oficiální webová stránka: https://stgilescathedral.org.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY