PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Stirling Castle - Skotsko

Základní informace

Stirling Castle je hrad ležící ve stejnojmenném městě, který patří k nejvýznamnějším pevnostem ve Skotsku. Současná podoba hradu pochází z 15.-16. století a hrad náleží k nejskvostnějším ukázkám renesanční architektury ve Skotsku.

Stirling Castle, Skotsko Stirling Castle, Skotsko

Strategickou pozici na více než sedmdesát metrů vysoké vulkanické vyvřelině využil už roku 1110 Alexandr I., který si tu postavil hrad. Jeho volba se ukázala správnou – důležitá pevnost, chráněná ze tří stran nepřístupnými skalami, odolala v průběhu věků osmi obléháním, a přestože o ni byly sváděny líté boje, získala pověst nedobytné stavby.

Rod Stuartovců ji pak ve 14. až 17. století přestavoval, aby se z jejich rodového sídla stal reprezentativní královský palác. Svoje představy do jeho podoby vtiskli Jakub IV., Jakub V. i Jakub VI. Hrad proto byl svědkem i mnoha významných událostí: zemřel zde Alexandr I., narodil se Jakub III. a roku 1543 tady byla ve věku devíti měsíců korunována skotská královna Marie Stuartovna, která na hradě prožila první čtyři roky svého života.

Když však došlo ke spojení skotského království s anglickým, přestěhoval se dvůr do Londýna a stirlingský hrad na kopci Castle Hill začal chátrat a v 18. století byl silně poničen. I přesto byl pak používán jako vězení a kasárna.

Dnes si tu mohou návštěvníci prohlédnout zrekonstruovanou renesanční The Great Hall z přelomu 15. a 16. století, která byla svědkem mnohých státnických zasedání, ale i křtů členů královské rodiny. Za prohlídku stojí i královská kaple svatého Kříže, kterou roku 1120 založil David I., či kuchyně, jejíž atmosféra díky sochám kuchařů a kuchařek, ale i reálných potravin přenese návštěvníky do života ve středověku. Vynechat nelze ani Muzeum vojenské historie a oblíbenou částí prohlídky je první renesanční královský palác na ostrově, který dal roku 1538 postavit Jakub V. u příležitostí svatby se svou francouzskou manželkou. Obdivovat tu lze i vzácný dobový nábytek, portréty členů královského rodu a ručně tkané tapisérie.

Samotné město Stirling, ležící severozápadně od Edinburghu na řece Forth, bylo svědkem mnoha historických událostí. 11. září 1297 tu proběhla slavná bitva o most, v němž Skotové pod vedením Williama Wallace a Andrew de Moray porazili díky přichystané pasti silnější anglické vojsko. Nedaleko odtud také u Bannockburnu zvítězil skotský král Robert Bruce nad anglickým králem Eduardem II.

Oficiální webová stránka: www.stirlingcastle.gov.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
v r. 2020 sníženo z důvodu COVID

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY