PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 7x

Stonehenge - Anglie

Základní informace

Stonehenge je pravděpodobně nejslavnější megalitická památka na světě a jedna z nejznámějších světových památek vůbec. Je to pozůstatek kruhového komplexu menhirů a kamenných kruhů ležící ve Wiltshire, asi 13km severně od Salisbury. Stonehenge se stavěl postupně v několika fázích, přičemž začátek stavby se odhaduje na zhruba 3100 let před n.l. Komplex byl dokončený kolem roku 1600 před n.l. Celá oblast v okolí Stonehenge je protkaná památkami z pravěku a z doby bronzové, včetně několika stovek pohřebišť.

Stonehenge, Anglie Stonehenge, Anglie Stonehenge, Anglie Stonehenge, Anglie

Popis prehistorického Stonehenge

Nejstarší kruh o průměru 110 metrů2 vznikl právě kolem roku 3100 před n.l. Byl tvořen 2 metry hlubokým příkopem, na jehož dně byly pro zpevnění půdy umístěny kosti zvířat. Na vnitřní straně příkopu byl vybudován půl metru vysoký val. Známé kamenné bloky byly vztyčeny o dost později, zhruba mezi lety 2600–2400 před n.l. Hlavní kamenný kruh o průměru 33 metrů tvořilo 30 postavených kamenů, na kterých bylo položeno dalších 30 kamenů spojených mezi sebou. Každý stojící kámen byl přibližně 4,1 m vysoký, 2,1m široký, v průměru 1,1m tlustý a vážil kolem 25 tun. Průměrná vzdálenost mezi jednotlivými kameny činila 1 metr. Každý kámen byl zjevně opracován, na straně dovnitř kruhu byly kameny znatelně hladší než ne straně ven. Uvnitř tohoto kruhu bylo pravděpodobně dalších 15 kamenů tvořících 5 trilitonů, což jsou vždy dva stojící kameny jako sloupy a jeden kamen na nich ležící. Těchto 5 trilitonů tvořilo tvar podkovy o průměru zhruba 14 metrů. Každý kámen vážil kolem 50 tun.

Při stavbě Stonehenge byly nejprve vyhloubeny díry, do kterých byly následně kameny vsazeny a utěsněny kamennou drtí. Následkem otřesů během světových válek začaly ale kameny vypadávat a proto jsou dnes větší kameny zality do betonu.

Význam Stonehenge

Nad skutečným významem Stonehenge se dlouhodobě spekuluje a pravděpodobně zůstane i nadále zahalen tajemstvím. Jisté je, že v době stavby a za použití nástrojů vyrobených jen z kamene, dřeva a kostí, museli stavitelé projevit velkou vynalézavost a schopnost řídit značné množství lidí. Samotné uspořádání kamenů má také jistě souvislost se sluncem a střídáním ročních období, což naznačuje, že stavitelé Stonehenge museli velmi dobře ovládat astronomii a aritmetiku.

Stonehenge byl v roce 1986 zapsán na listinu památek UNESCO. Spravuje ho organizace English Heritage a pozemky kolem vlastní National Trust. Od 1. února 2014 je pro návštěvu nezbytná předběžná rezervace. Vstupné je necelých 16 liber, pro členy English Heritage je vstup zdarma.

Vzdálenost od Londýna: cca 145km

Mohlo by vás také zajímat

Banqueting House

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY