PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 7x

Stonehenge - Anglie

Základní informace

Stonehenge je pravděpodobně nejslavnější megalitická památka na světě a jedna z nejznámějších světových památek vůbec. Je to pozůstatek kruhového komplexu menhirů a kamenných kruhů ležící ve Wiltshire, asi 13km severně od Salisbury. Stonehenge se stavěl postupně v několika fázích, přičemž začátek stavby se odhaduje na zhruba 3100 let před n.l. Komplex byl dokončený kolem roku 1600 před n.l. Celá oblast v okolí Stonehenge je protkaná památkami z pravěku a z doby bronzové, včetně několika stovek pohřebišť.

Stonehenge, Anglie Stonehenge, Anglie Stonehenge, Anglie Stonehenge, Anglie

Popis prehistorického Stonehenge

Nejstarší kruh o průměru 110 metrů2 vznikl právě kolem roku 3100 před n.l. Byl tvořen 2 metry hlubokým příkopem, na jehož dně byly pro zpevnění půdy umístěny kosti zvířat. Na vnitřní straně příkopu byl vybudován půl metru vysoký val. Známé kamenné bloky byly vztyčeny o dost později, zhruba mezi lety 2600–2400 před n.l. Hlavní kamenný kruh o průměru 33 metrů tvořilo 30 postavených kamenů, na kterých bylo položeno dalších 30 kamenů spojených mezi sebou. Každý stojící kámen byl přibližně 4,1 m vysoký, 2,1m široký, v průměru 1,1m tlustý a vážil kolem 25 tun. Průměrná vzdálenost mezi jednotlivými kameny činila 1 metr. Každý kámen byl zjevně opracován, na straně dovnitř kruhu byly kameny znatelně hladší než ne straně ven. Uvnitř tohoto kruhu bylo pravděpodobně dalších 15 kamenů tvořících 5 trilitonů, což jsou vždy dva stojící kameny jako sloupy a jeden kamen na nich ležící. Těchto 5 trilitonů tvořilo tvar podkovy o průměru zhruba 14 metrů. Každý kámen vážil kolem 50 tun.

Při stavbě Stonehenge byly nejprve vyhloubeny díry, do kterých byly následně kameny vsazeny a utěsněny kamennou drtí. Následkem otřesů během světových válek začaly ale kameny vypadávat a proto jsou dnes větší kameny zality do betonu.

Význam Stonehenge

Nad skutečným významem Stonehenge se dlouhodobě spekuluje a pravděpodobně zůstane i nadále zahalen tajemstvím. Jisté je, že v době stavby a za použití nástrojů vyrobených jen z kamene, dřeva a kostí, museli stavitelé projevit velkou vynalézavost a schopnost řídit značné množství lidí. Samotné uspořádání kamenů má také jistě souvislost se sluncem a střídáním ročních období, což naznačuje, že stavitelé Stonehenge museli velmi dobře ovládat astronomii a aritmetiku.

Stonehenge byl v roce 1986 zapsán na listinu památek UNESCO. Spravuje ho organizace English Heritage a pozemky kolem vlastní National Trust. Od 1. února 2014 je pro návštěvu nezbytná předběžná rezervace. Vstupné je necelých 16 liber, pro členy English Heritage je vstup zdarma.

Vzdálenost od Londýna: cca 145km

Mohlo by vás také zajímat

Banqueting House

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY