Strasbourg - Francie
Základní informace
Strasbourg je město s nádherným historickým centrem, jehož část je zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, ležící na levém břehu Rýna ve francouzském Alsasku.
Na základě věštby založil roku 12 př. n. l. císař Augustus město Argentoratum, které začalo rychle vzkvétat. Na počátku 14. století tu vznikla jedna z prvních městských republik severně od Alp, která však brzy prošla katastrofickou zkouškou, když se tudy prohnala morová epidemie. Samostatnost města skončila roku 1681 poté, kdy jej obsadilo vojsko Ludvíka XIV., a od té doby se několikrát měnila jeho státní přináležitost – v dějinách patřila jak Francii, tak Německu, přičemž vliv obou kultur je tu dodnes patrný.
Přestože Strasbourg nepatřil k historicky klidným místům, své útočiště tu našlo mnoho významných osobností. Pobýval tu Johannes Gutenberg, Jan Kalvín, Johann Wolfgang Goethe, Erasmus Rotterdamský či Albert Schweitzer. Podepsány tu byly tzv. Štrasburské přísahy, podle kterých si roku 842 Karel Holý a Ludvík Němec rozdělili říši, a v dubnu 1792 tu Claude-Joseph Rouget složil budoucí francouzskou hymnu.
Dominantu města představuje červená katedrála s jednou věží, zasvěcená Panně Marii. Patří k největším ve Francii a ve svém interiéru skrývá slavný orloj z roku 1534. Kolem ramene řeky Ill se dá dostat do nejpůvabnější štrasburské části, zvané La Petite France, v jejíchž hrázděných domcích dříve bydleli mlynáři, koželuzi a rybáři. Na jejím konci je vidět stavidlo z roku 1690, které jako součást opevnění postavil francouzský pevnostní architekt Vauban. Zcela odlišnou atmosféru má moderní čtvrť s prosklenými budovami, v nímž sídlí Evropský parlament a Evropský soud pro lidská práva.
Rada: Unikátní pohled na Strasbourg se naskýtá během hodinové plavby po ramenech Ill. Loď vyplouvá z přístaviště jihovýchodně od katedrály.