PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Štrbské pleso - Slovensko

Základní informace

Štrbské pleso je ledovcové jezero ve slovenské části Vysokých Tater, které nachází se v nadmořské výšce 1347 metrů a má rozlohu téměř 20 hektarů. Na břehu jezera se nachází stejnojmenná osada.

Slovensko Vysoké Tatry, Štrbské pleso.JPG

Nejznámější tatranské pleso má délku 640 metrů a šířku 600 metrů. Vzniklo roztáním ledovce před navršenou morénou. Jeho maximální hloubku dvacet metrů vědecky změřil Dionýz Dezsö roku 1875, ale první písemná zmínka o plese je daleko starší. Poprvé jej popsal už v roce 1644 Dávid Frölich ve svém spise Bibliotheca seu Cynosura Peregrinantium.

Ještě na konci 19. století však znali jezero především jen místní uhlíři, dřevorubci, bylinkáři a myslivci. Led, který pokrýval jeho hladinu v průměru 155 dnů v roce, byl také velmi dobrým zdrojem obživy, neboť byl vyhlášený pro svou čistotu a vyvážel se až do Vídně, Budapešti a Berlína.

I přesto ale jezeru kolem roku 1860 hrozil zánik, neboť obyvatelé nedalekých obcí považovali toto pleso za zbytečnost a chtěli jej vypustit, aby získali pastviny pro svůj dobytek.

O dvanáct let později si však na jeho břehu postavil Jozef Szentiványi loveckou chatu, která se stala základem nejvýše položené osady na Slovensku, zvané též Štrbské pleso. Brzy se proměnila v oblíbené turistické středisko a začaly tu růst léčebné domy, takže v roce 1885 vesnice získala status klimatických lázní. Ve stejné době tu také vznikala zařízení pro rekreaci i vrcholové zimní sporty, takže obec mohla v letech 1935 a 1970 hostit mistrovství světa v lyžování. Dodnes je vyhledávaným lyžařským střediskem.

K raritám Štrbského plesa patří i tzv. zubačka. Jedná se o ozubnicovou železnici, která jezero spojuje s 4,78 kilometrů vzdálenou Štrbou. Po cestě překoná stoupání 150 ‰.

Osada na jižním břehu jezera je každoročním místem konání mnoha festivalů a sportovních událostí. Např. v červenci je možné navštívit už tradiční Štrbské folklorné slávnosti a svoji mnoholetou historii má i tzv. Malý štrbský maraton.

Oficiální webová stránka: https://www.strbskepleso.sk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Slovensko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY