PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Teatro-Museo Dalí - Španělsko, Figueres

Základní informace

Teatro-Museo Dalí je pro madridském Pradu nejnavštěvovanější španělské muzeum, které založil r. 1974 sám Salvador Dalí v budově bývalého městského divadla. V muzeu se nenachází žádná z nejznámějších Dalího prací.

Muzeum Dalí, Figueras, Španělsko

Na počátku 60. let 20. století požádal starosta Figueres Ramon Guardiola Salvadora Dalího, aby věnoval jedno své dílo městskému muzeu. Génius se však rozhodl, že městu nedá jen jeden obraz, ale hned celé muzeum.

Jako jeho sídlo byla vybrána budova starého městského divadla, která byla na konci španělské občanské války poničená požárem a dvacet roků chátrala. Dalí na tento projekt upřel veškerou svou pozornost, takže 28. září 1974 bylo otevřeno unikátní muzeum, připomínající z vnějšku růžový hrad, ozdobený vejci a soškami. Vše tu bylo navrženo samotným Dalím. Výjimku tvoří jen nápadná skleněná kopule, která budovu korunuje a dnes představuje symbol muzea i města. O její realizaci požádal Dalí architekta Emilia Péreze Piñera.

Muzeum, považované za poslední Dalího velkou práci, sestává ze tří sekcí. První tvoří kompaktní prostor, přetvořený z původního divadla. Ten pak doplňují přistavěné galerie a roku 2001 byla otevřena síň klenotů, vystavující sedmatřicet zlatých šperků.

Jednotlivé části muzea jsou věnovány různým obdobím autorova života. Vidět tu lze jeho umělecké začátky, surrealistickou tvorbu, mysticismus, ale i odraz géniovy vášně pro vědu. Sbírka zahrnuje i jeho pozdní práce. Celkem je zde k vidění kolem patnácti set artefaktů, ať už se jedná o malby, kresby, rytiny, ale i hologramy, fotografie a instalace.

K vrcholným dílům patří nástropní freska v barokním stylu, na níž nebeskou klenbu nedrží andělé, ale sám Salvador Dalí se svou ženou Galou. Už při vstupu do muzea pak přivítá návštěvníky sedící Mojžíš, vytvořený z pneumatik, a ve dvoraně stojí slavný Dešťový taxík.

Muzeum poskytuje prostory i pro díla dalších umělců. Zájemci také mohou navštívit kryptu, v níž Dalí našel po své smrti roku 1989 místo posledního odpočinku.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY