PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Tempelhof - Německo, Berlín

Základní informace

Zentralflughafen Berlin-Tempelhof, neboli Centrální letiště Berlín-Tempelhof, je bývalé civilní i vojenské letiště nedaleko centra Berlína.

Flughafen Tempelhof, Berlín, Německo

Už na konci 19. století se na místě dnešního letiště pořádaly letecké pokusy. Pravidelná letecká doprava tu však začala až 8. října 1923, čímž se Tempelhof stal nejstarším dopravním letištěm na světě. O tři roky později si tu našla svoji základnu budoucí letecká společnost Lufthansa.

Ve 30. letech 20. století se z něj stalo jedno z nejfrekventovanějším letišť na světě, s nímž měl Adolf Hitler velké plány. Chtěl z Tempelhofu udělat hlavní letiště Germanie, hlavního města Třetí říše. Proto povolal architekta Ernsta Sagebiela, který roku 1934 přišel se smělým projektem. Navrhl letištní komplex o rozloze 284 000 m², jehož 49 budov mělo být rozmístěno do tvaru připomínajícího orla v letu – hangáry byly plánovány jako roztažená křídla. Přestože megalomanské plány zhatila druhá světová válka, část budov byla dokončena.

Všemu dominuje 1230 metrů dlouhá budova, která v době svého vzniku byla nejdelší souvislou stavbou na světě. Navíc její prostory zasahují až tři patra do podzemí. Tady se nacházel nejen archiv, ale i byla tu i elektrárna a montážní haly letadel. Že se jednalo o plán opravdu obrovský, dosvědčuje i fakt, že se tady mělo odbavit až šest milionů cestujících ročně. 24. dubna 1945 však nedokončené letiště obsadila Rudá armáda a v červenci téhož roku připadl do amerického sektoru.

Svého největšího využití pak letiště dosáhlo od června 1948 do května 1949 během tzv. Berlínské blokády. Tehdy Rusové zablokovali dálnice i další přístupové cesty do Západního Berlína, kde zbývaly zásoby potravin na 35 dnů a uhlí na výrobu elektřiny na 45 dnů. Bylo proto nutné postavit rychle letecký most, kterým přiváželi dvěma a půl milionům obyvatel léky, potraviny, uhlí, spotřební zboží, ale i stavební materiál. Denně tak bylo přepraveno 4500 až 5000 tun materiálu, přičemž letadla na Tempelhof přistávala s frekvencí 1 až 3 minuty.

Roku 1950 začal Tempelhof sloužit opět pro civilní dopravu, v roce 1975 jej vystřídalo vojenské využití, i když o deset let později zde byl povoleny odlety na obchodní cesty. Roku 2008 bylo letiště definitivně uzavřené. Během následujících dvou let se do letištních budov nastěhovala státní i kriminální policie, ale mnohé z nich mají pronajaty soukromé společnosti. Na volné ploše pak vznikl obrovský park, který je využíván pro volnočasové aktivity.

Oficiální webová stránka: https://www.thf-berlin.de/en

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY