PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

The Gherkin - Anglie, Londýn

Základní informace

The Gherkin („Nakládačka“) je 41 patrová kancelářská budova s kruhovým půdorysem, jejíž oficiální název je 30 St. Mary Axe. Nachází se v londýnském City, kde návštěvníky zaujme nejen svou výškou 180 m, nýbrž i svým tvarem podobným kulce nebo kyselé okurce, odkud pochází i její láskyplná přezdívka.

The City, Londýn, Anglie The City, Londýn, Anglie

Výstavba budovy a její vliv na životní prostředí

Stavba budovy byla zadaná společností Swiss Re a navržená designovou společností Sira Normana Fostera. Stavba byla zahájena v lednu 2001 a již po 35 měsících, tedy v prosinci 2003, se sem stěhovali první nájemníci. The Gherkin stojí na místě, kde dříve stávala budova Baltic Exchange, jež byla zničena během teroristických útoků v roce 1992.

30 St. Mary Axe je první environmentálně udržitelná výšková budova v Londýně. Kde to bylo možné, byly použity recyklované a recyklovatelné materiály. Také byly využity inovativní způsoby pro úspory energie. Zužující se tvar budovy napomáhá minimalizovat její ekologickou stopu a vliv na životní prostředí. Právě díky jedinečným metodám spoření energie byla budova v prosinci 2005 zvolena za nejobdivuhodnější budovu světa a obdržela mnoho dalších cen z oblasti environmentální udržitelnosti.

Doutníkovitá stavba má ocelovou konstrukci s kulatými patry a skleněnou fasádou, jejíž členění připomíná tvar diamantu. Celková plocha vnější skleněné fasády čítá 24 000 m2, což je plocha pěti fotbalových hřišť. Pás, jenž jakoby obmotává celou budovu, je výsledkem systému pro úsporu energie, kterým proudí vzduch nahoru skrze spirálovité šachty. Celá budova je mimo jiné navržena tak, aby maximálně zužitkovala denní světlo, a minimalizovala tak nutnost používat umělé osvětlení, které je dále redukováno pohybovými senzory.

Důraz na ohleduplnost k životnímu prostředí je kladen také v rámci dopravy – „Nakládačka“ je dobře dostupná veřejnou dopravou, aby zaměstnanci nebyli nuceni využívat individuální automobilovou dopravu. Budova je dobře dosažitelná metrem (nejbližší zastávka Liverpool Street) nebo jinými formami hromadné dopravy, popřípadě pěšky. Její přízemí je volně přístupné veřejnosti jakožto součást většího komplexu (nákupní centrum, náměstí). Ostatní patra jsou veřejnosti přístupná pouze během tzv. Open House London víkendu. Nejpůsobivější na celé budově je však její tvar, který je k dispozici zdarma 24 hodin denně po celý rok.

Zdroje:
http://events.londonopenhouse.org/building/14974
http://www.londonopenhouse.org/…actsheet.asp?…
http://www.visitlondon.com/…1036-gherkin
http://www.londontown.com/…iss_Re/ae9a/
http://www.aviewoncities.com/…/gherkin.htm
http://www.30stmaryaxe.com/home.html

Oficiální webová stránka: www.30stmaryaxe.info

Mohlo by vás také zajímat

The Shard

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY