PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

The Mall - Anglie, Londýn

Základní informace

The Mall je londýnská ulice v obvodu Westminster, která vede od památníku královny Viktorie před Buckinghamským palácem až k Admirality Arch u Trafalgarského náměstí, kde se napojuje na Whitehall. Cesta je dlouhá necelý kilometr.

The Mall, Londýn, Anglie

Význam názvu ulice The Mall

Její původní využití bylo zcela jiné. Jednalo se o prostranství určené k hraní populární, původem francouzské hry Pall Mall, již si oblíbila královna Marie Stuartovna při návštěvě Francie v roce 1548. Odtud pochází zkrácený název The Mall. Označení podle této kratochvíle drží rovněž jiná, paralelní ulice, která sloužila taktéž ke sportovním účelům a i dnes nese jméno Pall Mall.

Úprava hřiště pro francouzskou hru a vznik dnešní ulice

Zábava ovšem nebyla pro prostý lid, turnaje mezi sebou pořádala šlechta a londýnská honorace. Pall Mall byla hra velice podobná třeba kroketu nebo golfu. Zvláště kroket je občas označován jako její moderní následovník. Největší rozkvět v Anglii byl zaznamenán během 16. a 17. století. Dřevěné míčky se odrážely paličkou stejně tak, jako v kroketu a cílem bylo zdolat překážky v podobě kovových půlkruhů zapíchnutých v zemi.

V roce 1661 se král Karel II. rozhodl celé „hřiště“ náležitě upravit tak, aby dle jeho představ bylo jedním z nejhezčích v Evropě. Nechal vysázet několik alejí stromů a upravit povrch, v té době už cesta měla rysy podobné těm dnešním. Ke konci 17. století nastal menší úpadek a centrum hry se přesunulo pouze do vedlejší ulice. The Mall byl postupně upraven do současné podoby, kdy jsou po každé jeho straně dvě řady stromů.

Doprava zde byla povolena v roce 1887. Povrch ulice je symbolicky zabarven do červena, má tak připomínat červený koberec linoucí se k paláci. Nyní je cesta nejvíce využívána při průvodech, oficiálních akcích nebo přehlídkách, závěrečná část tradičního londýnského maratonu je situována právě sem. The Mall byl i součástí olympijských a paralympijských her v roce 2012, když část klasického maratonu a závodu chůze vedla skrz něj. V neděli a o svátcích bývá ulice uzavřena.

Vycházku po The Mall lze zakončit téměř v přírodě, na jižní straně ulice se nachází St. James‘s Park, nejstarší z královských parků, a na severní straně Green Park.

Nejbližší stanice metra: Charing Cross

Zdroje:
http://www.tradgames.org.uk/…all-Mall.htm
http://www.londontown.com/…ll_4f8.html/
http://www.londondrum.com/…ide/mall.php
http://en.wikipedia.org/…Mall,_London
http://www.deeproot.com/…ic-pall-mall
http://www.aviewoncities.com/…altyarch.htm
http://www.royalparks.org.uk/…getting-here
http://www.royalparks.org.uk/…cape-history

Oficiální webová stránka: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Mall,_London

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY