PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

The Needles - Anglie, Isle of Wight

Základní informace

The Needles jsou tři křídová skaliska, která patří k nejfotografovanějším místům na ostrově Isle of Wight na jižním pobřeží Anglie.

The Needles, Isle of Wight, Anglie

Skupina tří skal, vyčnívajících do výšky asi třiceti metrů nad hladinu moře na západě ostrova, je součástí pásu křídy, který prochází centrem ostrova až ke Culver Cliff na východě. Poté pokračuje na dně moře až k dorsetskému ostrovu Purbeck a ukazuje se, že byl spojen i se slavným skalním útvarem The Old Harry, vzdáleným odtud asi 35 km. Tento jednotný pás byl v době kolem roku 5000 př. n. l. přerušen řekou Solent, která vytvořila nejenom tato úchvatná skaliska, ale i celý ostrov Isle of Wight.

Historické dokumenty dokládají, že ještě v první polovině 18. století tu staly skály čtyři. V jasně zřetelné mezeře mezi prvním a druhým výčnělkem se totiž nacházel kámen ve tvaru jehly, dle nějž byla pojmenována celá tato skupina. Tomuto skalisku, nejvyššímu z celé skupiny, se říkalo Lotova žena. Osudným se mu stala obrovská bouřka, která pobřeží zachvátila v roce 1764. Zhroucení skály se prý tehdy projevilo až v Portsmouth. V roce 1859 byl kvůli bezpečnosti okolo plujících lodí postaven na nejvzdálenějším skalisku maják. Člověk jej obsluhoval až do roku 1994, kdy byl plně automatizován.

Útesy nad jehlami byly po mnoha staletí důležitou vojenskou lokalitou. Ve viktoriánské době tu vyrostla dělostřelecká baterie, která sloužila k obraně pobřeží. Z provozu byla vyřazena až roku 1954, ale armáda toto místo využívala i nadále k testování raket. Dnes si mohou návštěvníci projít podzemní tunel, ale nikdo by neměl vynechat kamenné opevnění, z něhož se naskýtají úchvatné pohledy na The Needles.

V roce 1975 připadlo celé toto území organizaci National Trust. Ta je spravuje a na nedaleké Alum Bay vybudovala rozsáhlé návštěvnické centrum. Jeho součástí je i lanovka, spojující vršek útesu s pláží. Při jízdě se můžete kochat nádherou okolí, a především Jehel. Ke komplexu patří také 4D kino, viktoriánský kolotoč, golf, ale i výrobny skla a sladkostí, kde můžete sledovat proces jejich vzniku.

Rada: Při příznivém počasí využijte nabídky úžasného výletu lodí k The Needles z Alum Bay. Stojí za to!

Oficiální webová stránka: www.theneedles.co.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY