Tirol - Itálie
Základní informace
Tirol je hrad tyrolských hrabat, který leží v severní Itálii v nadmořské výšce 647 metrů asi pět kilometrů severně od Merana.
Význam hradu dokládá fakt, že je od něj odvozený název celé oblasti Tyrolsko.
Hradní vršek byl osídlen již v pravěku. Archeologické vykopávky a pozdější písemné záznamy prokázaly přítomnost Keltů, Římanů, Germánů či Ostrogótů a tato oblast spadala i pod tridentské a brixenské biskupství. Odkryt zde byl také raně křesťanský kostel se třemi apsidami.
Hradní komplex na tomto místě však začal vznikat až na počátku 12. století. Roku 1139 se hrabata z Winschgau začala titulovat jako tyrolská hrabata a postavila si tu rodovou tvrz, která se brzy stala nejvýznamnějším sídlem v celém Tyrolsku.
V polovině 13. století se hrabě Meinhard II. prosadil proti biskupům, sjednotil celou oblast pod svým jménem a znovu přestavěl hrad dle svých představ.
Pro českou historii není bez zajímavosti fakt, že zde roku 1335 zemřel bývalý český král Jindřich Korutanský, který sem utekl před Lucemburky.
Svou roli plnil Tirol do 15. století. Roku 1420 však byl hrabě Friedrich nucen se z finančních důvodů přestěhovat do Innsbrucku a hrad začal upadat v zapomnění. Brzy na něm přebýval jen jeden strážce, kaplan a hajný a chátrající objekt byl dokonce prodán k demolici. Noví majitelé jej využívali jako zdroj kamene pro další stavby.
Teprve až v 19. století bylo rozhodnuto o obnově hradu, i když provedená rekonstrukce nepatřila z dnešního pohledu k nejcitlivějším. I tak se toto šlechtické sídlo na kopci na hranici přírodní rezervace Gruppo di Tessa stalo významným symbolem Jižního Tyrolska. Dnes tu lze navštívit Muzeum jihotyrolských dějin, ale zájemci mohou obdivovat i umělecké skvosty, k nimž patří původní fresky v hradní kapli či dva románské mramorové portály s vyobrazením mýtických postav, náboženských motivů a geometrických tvarů, které jsou považovány za nejkrásnější v celých Alpách.