Toledo - Španělsko
Základní informace
Toledo je hlavní město autonomní oblasti Kastilie-La Mancha, které až do poloviny 16. století bylo zároveň hlavním městem celého španělského království. Historické centrum Toleda je zapsané na seznamu kulturního dědictví UNECO.
Jedno z nejstarších španělských měst vzniklo na útesu nad řekou Tajo. Římané tu objevili ložisko železné rudy a postavili pevnost Toletum. Okolní osídlení přeměnili v 6. století Vizigóti na hlavní město své říše. Tím zůstalo i za vlády španělského krále Karla V., ovšem v 16. století přestěhoval svůj dvůr a s ním i centrum království Filip II. do Madridu.
Díky mísení kultur se tu zachoval nespočet památek různých dob i stylů.
Na místě starší pevnosti založil Karel V. opevněný palác Alcázar. Ten byl třikrát poškozen požárem a roku 1936 zničen během občanské války. Díky rozsáhlé rekonstrukci, vycházející z původních plánů, je dnes možné obdivovat jeho nádheru a navštívit muzeum, které v něm sídlí.
Mezi církevními stavbami vyniká pětilodní katedrála, postavená v letech 1226 až 1493 na místě staršího kostela ze 7. století. Už z dálky je viditelná gotická zvonice se zvonem La Gorda, tedy Tlusťoch. Ve směsi architektonických slohů lze obdivovat kněžiště s nádherně vyřezávanými lavicemi, na nichž je zobrazen pád Granady, a plastiky postav ze Starého Zákona. Mnohými poklady se pyšní i místní klenotnice, přičemž k těm nejvýznamnějším patří gotická monstrance ze 16. století.
Za prohlídku stojí i kostel zasvěcený svatému Tomáši, pro nějž malíř El Greco vytvořil plátno Pohřeb hraběte Orgaze.
Nejstarší a největší z původních osmi městských synagog Santa María la Blanca je nazvána podle bílých zdí v interiéru. Postavena byla ve 12. století v centru tehdejšího židovského města.
Další synagoga, zvaná El Transito, byla po vyhnání židů roku 1490 přeměněna na benediktinský klášter. Dnes se pyšní modlitebnou, v níž se prolíná gotika s islámským slohem a hebrejskými geometrickými motivy.
Vynechat nelze ani Arcibiskupský palác, který je dílem El Grecova syna Jorge Manuela Theotocópuli, radnici s gotickým portálem a arabským oknem, mešitu, přeměněnou na kostel El Cristo de la Luz, či klášter svatého Jana v pozdně gotickém isabelském stylu.