PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Toledo - Španělsko

Základní informace

Toledo je hlavní město autonomní oblasti Kastilie-La Mancha, které až do poloviny 16. století bylo zároveň hlavním městem celého španělského království. Historické centrum Toleda je zapsané na seznamu kulturního dědictví UNECO.

Toledo, Španělsko Katedrála Primada Santa Maria de Toledo, Toledo, Španělsko

Jedno z nejstarších španělských měst vzniklo na útesu nad řekou Tajo. Římané tu objevili ložisko železné rudy a postavili pevnost Toletum. Okolní osídlení přeměnili v 6. století Vizigóti na hlavní město své říše. Tím zůstalo i za vlády španělského krále Karla V., ovšem v 16. století přestěhoval svůj dvůr a s ním i centrum království Filip II. do Madridu.

Díky mísení kultur se tu zachoval nespočet památek různých dob i stylů.

Na místě starší pevnosti založil Karel V. opevněný palác Alcázar. Ten byl třikrát poškozen požárem a roku 1936 zničen během občanské války. Díky rozsáhlé rekonstrukci, vycházející z původních plánů, je dnes možné obdivovat jeho nádheru a navštívit muzeum, které v něm sídlí.

Mezi církevními stavbami vyniká pětilodní katedrála, postavená v letech 1226 až 1493 na místě staršího kostela ze 7. století. Už z dálky je viditelná gotická zvonice se zvonem La Gorda, tedy Tlusťoch. Ve směsi architektonických slohů lze obdivovat kněžiště s nádherně vyřezávanými lavicemi, na nichž je zobrazen pád Granady, a plastiky postav ze Starého Zákona. Mnohými poklady se pyšní i místní klenotnice, přičemž k těm nejvýznamnějším patří gotická monstrance ze 16. století.

Za prohlídku stojí i kostel zasvěcený svatému Tomáši, pro nějž malíř El Greco vytvořil plátno Pohřeb hraběte Orgaze.

Nejstarší a největší z původních osmi městských synagog Santa María la Blanca je nazvána podle bílých zdí v interiéru. Postavena byla ve 12. století v centru tehdejšího židovského města.

Další synagoga, zvaná El Transito, byla po vyhnání židů roku 1490 přeměněna na benediktinský klášter. Dnes se pyšní modlitebnou, v níž se prolíná gotika s islámským slohem a hebrejskými geometrickými motivy.

Vynechat nelze ani Arcibiskupský palác, který je dílem El Grecova syna Jorge Manuela Theotocópuli, radnici s gotickým portálem a arabským oknem, mešitu, přeměněnou na kostel El Cristo de la Luz, či klášter svatého Jana v pozdně gotickém isabelském stylu.

Oficiální webová stránka: www.toledo-turismo.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY