Tournai - Belgie
Základní informace
Tournai je město ležící na řece Šelde zhruba 50 km jižně od Gentu. Původně středověké město, které si dodnes zachovalo typický okrouhlý půdorys, avšak míst hradeb má dnes široké ulice se stromořadím.
Poloha Tournai ji předurčovala k relativně časté změně státu, pod který spadala, a kvůli ní si v dějinách prošla mnoha ozbrojenými konflikty.
Na místě keltské osady založili Římané kolem přelomu letopočtu pevnost s obytnými domy i lázněmi. Už roku 431 tu však Frankové postavili první křesťanský kostel, a než se Chlodvík z rodu Merovejců přestěhoval do Paříže, nacházelo se tu hlavní město říše.
Ve 13. století Tournai ovládli Francouzi a v té době zažilo i největší rozkvět jako centrum obchodu a řemesel. V 16. století pak připadlo Nizozemí a od roku 1830 přináleží k Belgii.
Centrum města tvoří náměstí Grand Place, obklopené převážně renesančními a barokními domy. Jeho střed představuje jednoduchá fontána, jejíž voda stříká na první pohled v nepředvídatelných intervalech a s různou silou.
Za pozornost stojí i ulice Barre-St-Brice, v níž se nacházejí dva nejstarší soukromé domy v Evropě, postavené na konci 12. století.
Velký ohlas přinesla oprava mostu Pont des Trous z roku 1290, který vznikl jako součást druhého opevnění města. Sestával ze tří oblouků a mohutné věže na každé straně řeky. Při rekonstrukci roku 2019 však byla prostřední část rozebrána, neboť se pod ni nevešly velké lodě plující po Šeldě.
Město s necelými sedmdesáti tisíci obyvateli se může pochlubit hned dvěma památkami zapsanými na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jednou z nich je asi sedmdesát metrů vysoká strážní věž se zvonicí, postavená v roce 1217. Na její vrchol vede 257 schodů a ti, kteří je překonají, jsou odměněni nádherným výhledem.
Druhou je katedrála Notre-Dame ze šedomodrého kamene, která ve 12. století nahradila starší baziliku. V románsko-gotickém interiéru skrývá Rubensův obraz, díla vlámského sochaře Cornelia Florise de Vrient, ale i chrámovou pokladnici se vzácným byzantským křížem.