PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Tower Bridge Exhibition - Anglie, Londýn

Základní informace

Tower Bridge Exhibition je stálá výstava v prostorách nejznámějšího londýnského mostu Tower Bridge. Veřejnosti je přístupná od roku 1982. Návštěvníkům nabízí informace o historii mostu, ale i nádherný výhled na londýnské památky a neobvyklý zážitek z prosklené podlahy.

Tower Bridge, Londýn, Anglie Tower Bridge, Londýn, Anglie Tower Bridge, Londýn, Anglie

Historie mostu Tower Bridge

Most Tower Bridge byl postaven před více než 120 lety s cílem usnadnit silniční dopravu mezi oběma břehy řeky Temže při zachování lodní dopravy na řece. Vznikl tak zvedací most, který je nejznámější ikonou Londýna. Most Tower Bridge je vlastněn, financován a řízen společností City of London Corporation (dle zákona z roku 1885). Byl slavnostně otevřen dne 30. června 1894 princem a princeznou z Walesu (budoucím králem Edwardem VII. a jeho ženou Alexandrou Dánskou). Dle zákona se musí most zvednout pro registrované lodě, které mají více než 30 stop vysoký stožár a to ve dne v noci, 365 dní v roce. Za rok se tak most zvedne cca 850krát. Na internetových stránkách mostu jsou uvedeny časy zvedání.

V roce 1876 byla vyhlášená veřejná soutěž o vytvoření nápadu, postavit přes řeku Temži zvláštní most, který by nenarušil lodní dopravu. Předloženo bylo více než 50 návrhů, z nichž některé jsou k vidění v prostorách výstavy Tower Bridge Exhibition. Návrh Horace Jonesa a John Wolfe Barryho byl vybrán až v roce 1884. Postavit most trvalo 8 let a bylo zapotřebí na 432 stavebních dělníků. Do koryta řeky byly potopeny dva mohutné pilíře, které nesou ocelovou konstrukci vážící více než 11 tisíc tun. Ocelová konstrukce je obložena žulou a portlandským vápencem, který mu dodává příjemnější vzhled. Po dokončení byl most největším a nejdokonalejším zvedacím mostem vůbec. Zvedací hydraulika byla poháněná párou a trvalo jen minutu, než se most zvedl do úhlu 86°. Dnes je hydraulika poháněná naftou a elektrickou energií. Původní čerpací motory, akumulátory a kotle jsou dnes k vidění ve strojovně, která je součástí výstavy Tower Brige Exhibition.

Výstava Tower Bridge Exhibition

V roce 1910 se chodníky na mostu ve vyšších patrech pro veřejnost uzavřely. Důvodem bylo jejich malé využívání. Znovuotevřeny byly v roce 1982 jako součást výstavy Tower Bridge Exhibition. Dnes jsou plně zakryté a návštěvníci se tak ve 42 metech nad řekou Temží mohou dozvědět o historii mostu. O vzrušující zážitek se postará prosklená podlaha, která nabízí unikátní pohled na město přímo pod nohama. Nechybí ani nádherný panoramatický výhled na Londýn a jeho památky (St Paul´s Cathedral, Monument, St Katharine Docks). Konstrukci mostu mohou návštěvníci shlédnout na krátkém videu, které je umístěno v jižní věži předtím, než se vydají dolů po nádherném schodišti. Prohlídka končí ve viktoriánské strojovně Victorian Engine Rooms, ve které se nachází originální zvedací zařízení mostu.

Hlavní vchod a pokladna na výstavu Tower Bridge Exhibition se nachází na západní straně severní věže mostu. Vstup do pokojů viktoriánské strojovny Victorian Engine Rooms se nachází na jižní straně mostu. Obě tyto výstavy spojuje modrá čára na zemi.

Nejbližší stanice metra Tower Hill, London Bridge.

Zdroje:
http://www.towerbridge.org.uk/
http://en.wikipedia.org/…Tower_Bridge

Oficiální webová stránka: www.towerbridge.org.uk

Mohlo by vás také zajímat

Tower Bridge

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY