PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Trafalgar Square - Anglie, Londýn

Základní informace

Trafalgarské náměstí je náměstí v centru Londýna, jehož název připomíná Bitvu u Trafalgaru roku 1805 (slavné vítězství Britského námořnictva v Napoleonských válkách). Je to hlavní dějiště manifestací a veřejných shromáždění a současně jedno z nejnavštěvovanějších míst v Londýně.

Trafalgarské náměstí, Londýn, Anglie Trafalgarské náměstí, Londýn, Anglie Trafalgarské náměstí, Londýn, Anglie

Vznik Trafalgar Square

Od poloviny 13. století bylo toto území vyhrazeno pro královské stáje. Teprve okolo roku 1820 princ regent pověřil architekta Johna Nashe rekonstrukcí této oblasti. Nash nechal vyčistit toto území jako součást zušlechtění oblasti Charing Cross. Současný vzhled náměstí pochází z období okolo roku 1845 a je dílem architekta Charlese Barryho. Trafalgarské náměstí je tvořeno rozsáhlou centrální plochou obklopenou ze třech stran komunikací a schody vedoucími do Národní galerie na straně čtvrté. V centrální části náměstí se tyčí padesát metrů vysoký Nelsonův sloup zakončený sochou lorda Nelsona a obklopený fontánami a čtyřmi bronzovými sochami lvů. Traduje se, že kov použitý na jejich výrobu byl odlit z děl francouzských lodí. Zajímavostí také je, že dříve než byla na sloup umístěna socha lorda Nelsona, povečeřelo na jeho ploché špičce 14 kameníků.

Trafalgar Square a jeho zajímavosti

Trafalgarské náměstí je velkou turistickou atrakcí a částečně tomu tak je i kvůli holubům. Velmi oblíbenou činností turistů i Londýňanů bylo jejich neustálé krmení (v Národní galerii je instalována fotografie Elizabeth Taylorové stojící na náměstí a krmící holuby, kteří ji obklopují v takovém množství, až to vypadá, jako by ji chtěli napadnout). Holubí výkaly začaly způsobovat poškození soch a jejich počet dosahující až 35 000 představoval zdravotní riziko. Od roku 2000 platí proto zákaz prodeje krmení pro holuby a byly podniknuty pokusy vytlačit holuby z náměstí včetně použití cvičených sokolů. Příznivci holubů a turisté však pokračovali v jejich krmení, proto byla tato činnost zakázána v roce 2003 zákonem. V současnosti se na Trafalgar Square vyskytuje už jen malé množství holubů a bývá proto bez problémů využíváno pro festivaly a filmování.

Od roku 1947 se na Trafalgarském náměstí pořádá každoročně vánoční obřad. Smrk věnovaný norským hlavním městem Oslo (za podporu Velké Británie v době druhé světové války) je vztyčen na náměstí jako londýnský vánoční strom. Jako součást tradice starosta Westminsteru navštíví v pozdním podzimu město Oslo, aby se účastnil slavnostního poražení stromu, a starosta Osla následně navštěvuje Londýn, aby rozsvítil strom při zahájení vánočního obřadu.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY