PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Mercati di Traiano - Itálie, Řím

Základní informace

Traianova tržnice (Mercati di Traiano) je antická tržnice v Římě, která se nachází v blízkosti Fora Romana. Komplex 150 obchodů a úřadů nechal vytvořit císař Traian na počátku 2. století n. l. Tržnice byla starověkou obdobou dnešních nákupních center a prodávalo se zde vše od ovoce a ryb až po hedvábí a orientální koření.

Tento předchůdce dnešních obchodních center vznikl na počátku 2. století n. l. Postavit jej nechal úspěšný vojevůdce císař Traján, který projektem pověřil svého architekta Apollodóra z Damašku. Cihlový komplex obepíná skalní stěnu, která v těchto místech vznikla uměle odstraněním sedla mezi pahorky Kvirinál a Kapitol pro stavbu Trajánova fóra, s nímž tržnice sousedí.

Budova tržnice, která byla považována za jeden z divů antického světa, sestává z mnoha částí. Nejvýraznější je velký třípatrový půlkruh, který původně navazoval na sloupořadí fóra. V něm se nachází asi sto padesát malých místnůstek, které sloužily jako obchody, ale i jako kanceláře správců tržnice a úředníků, kteří rozdělovali lidem příděly pšenice. Půlkruh je na každé straně ukončen apsidálními aulami a na konci celého komplexu je možné vidět výklenek, v němž stával trůn císařského úředníka, který byl zodpovědný za chod tržnice.

Na základě archeologických výzkumů dnes víme, že většina prodavačů i nakupujících zde byli muži. Otvíralo se brzy ráno a prodej končil v poledne. Nakoupit tu bylo možné čerstvé ryby, ovoce, květiny, ale i hedvábí či koření ze Středního Východu. Dle množství džbánů objevených v nejvyšším poschodí se předpokládá, že se tady prodávalo i víno a olej. Navíc o skutečnosti, co bylo v jakých obchůdcích možné koupit, napovídá patrně i mozaiková výzdoba některých z nich.

Už ve 12. století byla nad zbytky tržnice postavena věž Torre delle Milizie a o čtyři století později nad částí komplexu vyrostl klášter zasvěcený svaté Kateřině Sienské.

První vykopávky na tomto místě proběhly v roce 1828, ale větší průzkum byl možný až po zbourání několika středověkých domů a stržení kláštera v první polovině 20. století. V letech 1930 až 1933 pak byla tržnice zcela odkryta.

Oficiální webová stránka: www.mercatiditraiano.it

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY