Trenčín - Slovensko
Základní informace
Trenčín je jedno z nejstarších slovenských měst, ve kterém žije kolem 55 000 obyvatel. Městem protéká řeka Váh, nad níž byla vybudována místní dominanta – Trenčínský hrad.
Skalnatá vyvýšenina nad řekou Váh byla obydlena dle archeologických nálezů už v dobách pravěku. Usídlili se tu i římští legionáři, kteří zde založili vojenský tábor Laugaricio, jenž je nejsevernějším důkazem expanze Marka Aurelia ve střední Evropě. Jejich přítomnost dokazuje do skály vytesaný nápis, oslavující vítězství nad Kvády roku 179. Vidět jej lze z hotelu v centru města v proskleném výklenku.
První písemná zmínka o Trenčianském hradě však pochází až z roku 1111, i když místní vykopávky dokazují opevněné sídlo už ve 2. století. Tato dominanta Trenčína i celého Pováží vyrostla na pradávné obchodní stezce ze Středomoří do Pobaltí a během Velké Moravy tu stálo hradiště, které sloužilo jako správní centrum velké části Evropy.
Základy dnešního hradu se datují do 11. století, i když jeho podobu zásadně ovlivnil požár roku 1790, po němž následovala rozsáhlá rekonstrukce. V jeho prostorách dnes sídlí Trenčianské muzeum a během prohlídky lze vidět např. kasárna, hladomornu či osmdesát metrů hlubokou Studnu lásky, symbolizující legendární cit Omara a Fatimy. Přes léto hrad ožívá festivalem, koncerty, ale i středověkými hrami a velmi oblíbené jsou i noční prohlídky.
Město, které pod hradem vyrostlo, povýšil už roku 1412 Zikmund Lucemburský na svobodné královské město, které si udrželo množství výsad a práv. Návštěvníci si tu mohou prohlédnout raně barokní piaristický klášter a kostel ze 17. století, fontánu se sochou vodníka či židovskou synagogu z počátku 20. století. Za pozornost stojí i morový sloup se sousoším svaté Trojice, který připomíná morovou ránu, jež Trenčín zasáhla roku 1710.
Mezi hradem a městem se nachází Mariánská hora s římskokatolickým kostelem, farními budovami a krytým schodištěm z roku 1568, zvaným Farní schody.