PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Trinity College - Irsko, Dublin

Základní informace

Dublinskou univerzitu Trinity College založila v r. 1592 královna Alžběta I. na místě augustiniánského kláštera. Jedná se o nejstarší irskou univerzitu. Trinity College se nachází v blízkosti parku College Green a zabírá plochu 47 akrů (190 tisíc m2). Po staletí se jednalo o čistě protestantskou instituci, ale dnes je univerzita již integrovanou institucí.

Trinity College, Dublin, Irsko

Historie univerzity

Po většinu své historie byla univerzita čistě protestantská. První katolíci se mohli na univerzitu přihlásit již v r. 1793, ale irští katoličtí biskupové vydali všeobecný zákaz všem katolíkům se na univerzitu hlásit. Ještě v r. 1956 katolická církev zakazovala svým studentům navštěvovat univerzitu pod hrozbou spáchání „smrtelného hříchu“. V letech 1956–1970 se katolíci mohli na univerzitu přihlásit pouze se souhlasem svého biskupa. Ve větším počtu začala univerzita přijímat katolíky až v r. 1970, kdy katolická církev zmírnila svůj negativní postoj vůči studiu na této instituci. Ženy mohou na univerzitě studovat od r. 1904.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

Zdejší trávníky a dlážděná nádvoří poskytují příjemné útočiště v srdci Dublinu. Univerzitní kampus je příkladem vybraného architektonického vkusu 18. století. Objekt z červených cihel na východní straně Library Square, známý jako Rubricks, byl postaven kolem r. 1700 a je nejstarší dochovanou částí koleje. Dnes slouží jako ubytovna pro studenty.

Univerzitní knihovna (The Library of Trinity College Dublin) je největší knihovnou v Irsku. Knihovna má právo na jeden výtisk každé knihy vydané v Irsku a zároveň je jednou z 6 knihoven (a jediná v Irské republice), která má toto právo i na knihy vydané ve Velké Británii.

Slavná Book of Kells

Návštěvníky nejvíce láká Stará knihovna (Old Library) a slavná Book of Kells vystavená v klenotnici. Strhující Dlouhá síň (Long Room) Staré knihovny měří téměř 65 m a nachází se zde 200 tisíc historických knih a textů, mramorové busty učenců a nejstarší harfa v Irsku. V klenotnici si lze prohlédnout slavnou Book of Kells. Jedná se o 340stránkový pergamen obsahující latinský překlad Nového zákona, který ručně sepsali a ilustrovali mniši v průběhu 9. století. Book of Kells je nejvzácnější poklad, který se dochoval ze zlaté éry raného středověku. Pergamenové listy jsou denně otáčeny, aby je nepoškodilo denní světlo, a turisté tak mají možnost při další návštěvě spatřit jinou část knihy.

Zdroj:
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
http://www.tcd.ie/…bookofkells/

Oficiální webová stránka: https://www.tcd.ie

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY