PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Trnava - Slovensko

Základní informace

Trnava je starobylé slovenské město, ležící v centru dolního Pováží necelých padesát kilometrů severovýchodně od Bratislavy.

Malý slovenský Řím, jak bývá Trnava nazývána, vznikl spojením dvou obcí. Jedna z nich vyrostla na konci 9. století u trhu, který se konal jednou týdně na křižovatce obchodních cest, a druhá jen kousek odtud u říčky Trnávky.

Význam vesnice rychle vzrůstal, a tak roku 1238 uherský král Béla IV. udělil Trnavě jako prvnímu městu na Slovensku status svobodného královského města. Ve stejném století tu vyrostlo unikátní opevnění s pětatřiceti hranolovými věžemi, spojenými dřevěným valem. I když bylo dřevo postupně nahrazeno cihlami a hradby dosahovaly výšky deseti metrů a šířky dvou metrů, nezabránily husitům, aby město v letech 1418 až 1425 dobyli.

Největší rozmach Trnavy přišel v 16. století poté, co Turci roku 1543 obsadili Ostřihom a tamější biskup přesídlil právě sem. Z Trnavy se tak stalo skoro na tři sta let církevní centrum Uherska. Město získalo takový význam, že tu roku 1635 založil Péter Pázmány první univerzitu na uherském území.

Kromě unikátního opevnění se ve městě zachovalo i množství dalších historických staveb. Dominuje jim městská věž z roku 1574, z jejíž vyhlídkové terasy se naskýtá nádherný výhled.

Nepřehlédnutelná je i první barokní stavba na území Slovenska, katedrála Jana Křtitele. Ve svém interiéru ukrývá nádherný dřevěný oltář z roku 1640. Za pozornost stojí i trojlodní bazilika svatého Mikuláše, která v letech 1543 až 1820 sloužila jako katedrála ostřihomského biskupa. V její kapli lze vidět vzácný zázračný obraz Panny Marie.

Na území Trnavy také částečně leží rekreační oblast Trnavské rybníky. Na jejích více než 38 hektarech lze najít sto padesát druhů vzácných ptáků.

Rada: Nenechte si ujít slavný Trnavský jarmok. Koná se každý rok od čtvrtka do neděle druhý zářijový týden a doprovází jej bohatý kulturní program.

Oficiální webová stránka: https://www.trnava.sk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Slovensko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY