Jardin des Tuileries - Francie, Paříž
Základní informace
Tuilerijská zahrada (Jardin de Tuileries) je nejnavštěvovanějším parkem v Paříži prostírajícím se mezi náměstím Place de la Concorde a muzeem Louvre. Byla vybudována Le Nôtrem v 17. století podle zásad francouzské zahradní architektury.
V místech dnešní zahrady se původně rozkládala spleť uliček s chudými obydlími cihlářů (ve francouzštině „tuileries“, odtud tedy název zahrady). V 70. letech 16. století nechala královna Marie Medicejská toto prostranství vyčistit a rozhodla o výstavbě Tuilerijského královského paláce, který byl o tři sta let později zničen během pařížské komuny. Současný vzhled zahrad pochází z 60. let 17. století, kdy si na jejich úpravu Ludvík XIV. najal slavného zahradního architekta a pozdějšího tvůrce zahrad ve Versailles, André Le Nôtrea.
Pro Le Nôtrea bylo velmi důležité držet se zásad geometrie, symetrie a perspektivy a navrhl dokonalou ukázku zahrad ve francouzském stylu. Bezprostředně po dokončení zahradních úprav začali zahrady vyhledávat movití Pařížané, kteří se procházeli zdejšími upravenými alejemi a vystavovali na odiv své drahé róby. V zahradách se konaly nejrůznější slavnosti, taneční večery a další významné akce, v roce 1783 tu například bratři Montgolfierové poprvé úspěšně vypustili do vzduchu horkovzdušný balon.
Tuilerijská zahrada se prostírá na prostoru dlouhém asi jeden kilometr a zabírá plochu 28 hektarů. K vidění je tu řada působivých sochařských děl od slavných umělců, včetně Rodina nebo Coustoua. Po celé ploše zahrad narazíte na zelené kovové židle, na které se můžete posadit a odpočinout si, a také na několik kaváren a stánků s občerstvením.
Na západním okraji zahrad u náměstí Svornosti stojí dvě vzájemně podobné budovy. V neoklasicistní Oranžerii se dříve pěstovaly pomerančovníky a dnes tu má svůj domov umělecká sbírka impresionistů a postimpresionistů. Největším lákadlem jsou velkolepá plátna Monetových leknínů. Protější budově se říká Míčovna (Jeu de Paume) a byla postavena coby královské hřiště, kde dvořané hrávali hru podobnou tenisu. Dnes se zde konají krátkodobé výstavy současného umění.