PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Jardin de Tuileries - Francie, Paříž

Základní informace

Tuilerijská zahrada (Jardin de Tuileries) je nejnavštěvovanějším parkem v Paříži prostírajícím se mezi náměstím Place de la Concorde a muzeem Louvre. Byla vybudována Le Nôtrem v 17. století podle zásad francouzské zahradní architektury.

Francie Paris, Jardin des Tuileries

V místech dnešní zahrady se původně rozkládala spleť uliček s chudými obydlími cihlářů (ve francouzštině „tuileries“, odtud tedy název zahrady). V 70. letech 16. století nechala královna Marie Medicejská toto prostranství vyčistit a rozhodla o výstavbě Tuilerijského královského paláce, který byl o tři sta let později zničen během pařížské komuny. Současný vzhled zahrad pochází z 60. let 17. století, kdy si na jejich úpravu Ludvík XIV. najal slavného zahradního architekta a pozdějšího tvůrce zahrad ve Versailles, André Le Nôtrea.

Pro Le Nôtrea bylo velmi důležité držet se zásad geometrie, symetrie a perspektivy a navrhl dokonalou ukázku zahrad ve francouzském stylu. Bezprostředně po dokončení zahradních úprav začali zahrady vyhledávat movití Pařížané, kteří se procházeli zdejšími upravenými alejemi a vystavovali na odiv své drahé róby. V zahradách se konaly nejrůznější slavnosti, taneční večery a další významné akce, v roce 1783 tu například bratři Montgolfierové poprvé úspěšně vypustili do vzduchu horkovzdušný balon.

Tuilerijská zahrada se prostírá na prostoru dlouhém asi jeden kilometr a zabírá plochu 28 hektarů. K vidění je tu řada působivých sochařských děl od slavných umělců, včetně Rodina nebo Coustoua. Po celé ploše zahrad narazíte na zelené kovové židle, na které se můžete posadit a odpočinout si, a také na několik kaváren a stánků s občerstvením.

Na západním okraji zahrad u náměstí Svornosti stojí dvě vzájemně podobné budovy. V neoklasicistní Oranžerii se dříve pěstovaly pomerančovníky a dnes tu má svůj domov umělecká sbírka impresionistů a postimpresionistů. Největším lákadlem jsou velkolepá plátna Monetových leknínů. Protější budově se říká Míčovna (Jeu de Paume) a byla postavena coby královské hřiště, kde dvořané hrávali hru podobnou tenisu. Dnes se zde konají krátkodobé výstavy současného umění.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY