PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Urquhart Castle - Skotsko

Základní informace

Urquhart Castle jsou trosky hradu z 13. století stojící na západním břehu skotského jezera Loch Ness. Na konci 17. století vyhodili stoupenci vlády hrad do povětří, aby se nedostal do rukou jakobitů. Dnes patří Urquhart Castle k nejnavštěvovanějším hradům Skotska.

Urquhart Castle, Skotsko

Pro Čechy stěží vyslovitelný název hradu vznikl patrně v 7. století ze slova Airdchartdan, původně složeného z galského výrazu pro předložku „u“ air a starého velšského slova cardden, tedy „les“. Kopce pokryté lesem tu byly i v 6. století, kdy zde měli na vršku Piktové své opevněné sídlo, které dle historických pramenů navštívil někdy kolem roku 580 i svatý Columba. Právě ten jako první přinesl svědectví o existenci zvláštního živočicha v jezeře, tzv. Lochnesky.

Základy dnešní podoby hradu položila ve 12. století rodina Durwaidů. O století později jej však dobyl anglický král Eduard I. a poté se majitelé často měnili. Roli strategické pevnosti získala ve 14. století během bojů o nezávislost.

Jisté je, že roku 1509 věnoval král Jakub IV. Urquhart Castle zemanovi Johnu Grantovi jako poděkování za podporu v boji proti klanu MacDonaldů. S odměnou však Grantovi získali i povinnost hrad opravit a navíc dodat v době války králi patnáct jezdců. Je velkým paradoxem, že poté, co roku 1513 zemřel Johnův syn v bitvě, hrad po tři roky okupovali právě příslušníci rodů MacDonaldů.

V průběhu 16. století pevnost ztratila na svém významu a rodina Grantů si na základech zříceného donjonu vybudovala pohodlné sídlo. Její členové se tu však často nezdržovali a většinu svého času trávili na jiných svých hradech.

Historie hradu končí roku 1692. O tři roky dříve začalo hrad pro královnu Marii II. a krále Viléma II. bránit tři sta Highlanderů pod vedením kapitána James Granta. Hrdinně odolávali přesile pěti set Jakobitů, kteří požadovali návrat Jakuba VII. na trůn. Vládní vojsko však rozhodlo o vyhození hradu do povětří, aby se nedostal do rukou nepříteli. Parlament udělil zemanovi kompenzaci 2000 liber, která však nikdy na Urquhart nedorazila, a hrad zůstal neopravený. Dílo zkázy dokonala v chátrajícím komplexu roku 1715 bouřka, při níž se zřítila jižní strana věže.

V roce 1912 připadla nemovitost státu a dnes ji spravuje National Trust of Scotland spolu s Historic Scotland.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
v r. 2020 sníženo kvůli COVID

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY