Vatikánská muzea - Vatikán
Základní informace
Vatikánská muzea jsou jedním z největších muzejních komplexů na světě a zároveň vlastní jednu z nejvýznamnějších sbírek antických a renesančních děl na celém světě.
Celý komplex začal vznikat ve 14. století na příkaz papeže Mikuláše I. po definitivním přesunutí hlavy církve z Avignonu zpět do Říma. Dnes se tu na 55 000 m² (z čehož je 47 000 m² přístupných) nachází více než deset tisíc sálů a kaplí, dvacet nádvoří a skoro tři sta schodišť.
To nejznámější je spirálovitá rampa hned u vchodu, sestupující z úrovně ulice do muzeí, již navrhl roku 1932 Giuseppe Momo. Proslulé je i Bramantovo točité schodiště ve čtvercové věži, které vzniklo na přání papeže Julia II., jenž žádal, aby po něm bylo možné vyjet i na koni.
Sbírky byly poprvé vystaveny v 18. století a převládaly v nich řecké a římské památky. Postupem času však přibývalo exponátů, takže dnes je tu možné si prohlédnout předměty od nálezů v etruských hrobkách a egyptských vykopávek až po současné výtvarné umění.
To, co však na sedmikilometrové prohlídkové trase nemůže žádný návštěvník vynechat, jsou Raffaelovy síně. Jedná se o čtyři soukromé komnaty papeže Julia II., vyzdobené dechberoucími freskami, vyjadřujícími náboženské a filozofické ideály renesance. Během šestnácti let je vytvořil Raffael Santi se svými žáky. On sám se však jejich dokončení nedožil.
Součástí prohlídky Vatikánských muzeí je i proslulá Sixtinská kaple, na jejíž výmalbě se v 15. a 16. století podílelo více umělců. Vrchol tu však tvoří práce Michelangela Buonarroti. On sám se považoval spíše za sochaře a jen nerad se podvolil příkazu papeže Julia II., aby vyzdobil strop kaple. I přesto tady vzniklo jedno z nejúchvatnějších výtvarných děl v lidských dějinách.
Rada: Chcete-li ušetřit peníze, naplánujte si prohlídku Vatikánských muzeí na poslední neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma. Počítejte však s tím, že podobný nápad budou mít další tisíce zájemců a fronta před vstupem bude opravdu dlouhá.