PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Chateau de Vaux-le-Vicomte - Francie

Základní informace

Barokní zámek Vaux-le-Vicomte stojí nedaleko města Melun v regionu Île-de-France. Pohádkovou stavbu obklopuje krásná krajina a zámek samotný stojí na malém ostrůvku uprostřed vodního příkopu. Vyniká především neobyčejnou architektonickou harmonií a jeho devízou jsou mimo jiné geometricky uspořádané francouzské zahrady.

Zámek si nechal v letech 1656–1661 za nevídané výdaje postavit vrchní správce financí Ludvíka XIV. Nicolas Fouquet. Na realizaci stavby povolal vynikající tým – architekta Louise Le Vaua, malíře Charlese Le Bruna a zahradního architekta André Le Nôtra, kteří se o něco později sešli znovu na stavbě velkolepého královského zámku ve Versailles. Tato slavná trojice odvedla na Vaux-le-Vicomte skvělou práci a zanechala po sobě jeden z nejpřepychovějších paláců své doby.

Když byla stavba dokončena, uspořádal v srpnu 1661 Fouquet na zámku opulentní slavnostní hostinu, na kterou pozval i samotného krále Ludvíka XIV. s početnou skupinou dvořanů. Večeře se tehdy servírovala na 432 zlatých a 6000 stříbrných talířích, pro slavnostní otevření zámku napsal hru sám Molière a celý večer vyvrcholil hrou fontán a ohňostrojem. Bohužel tato slavnost i celková velkolepost stavby měla nakonec pro Fouqueta neblahý dopad.

Ludvík XIV. totiž rozhodně nebyl spokojen s tím, že jeho poddaný bydlí ve skvostnějším sídle než sám král a panovaly rovněž nesrovnalosti v původu financí vynaložených na vybudování zámku. Tři týdny po velkolepé slavnosti byl Fouquet zatčen samotným d’Artagnanem a nakonec odsouzen k doživotnímu žaláři v pevnosti Pignerol, kde v roce 1680 také zemřel. Zámek Vaux-le-Vicomte byl zkonfiskován a realizační tým povolán na stavbu zámku ve Versailles. Později Vaux-le-Vicomte několikrát vystřídal majitele a dnes patří rodině průmyslníka Alfreda Sommiera, který zchátralou stavbu roku 1875 koupil a za nemalé náklady ji nechal důkladně zrekonstruovat. Veřejnosti byl zámek poprvé zpřístupněn v roce 1968.

Během prohlídky vás zaujme především úchvatná výzdoba – fresky, štukatury, karyatidy nebo malované stropy od Le Bruna. Mezi nejpozoruhodnější patří ty ve Fouquetově ložnici nebo v Salonu múz, v němž strop krášlí fresky s nymfami a sfingami. K vrcholům prohlídky patří také kuchyňské prostory v zámeckém sklepení a samozřejmě také Le Nôtrova zahrada s fontánami, dekorativními sochami, vodními plochami a dokonale zastřiženými stromy. V bývalých zámeckých stájích sídlí Musée des Équipages, v němž si můžete prohlédnout sbírku kočárů a nejrůznějších dopravních prostředků, do nichž se dříve zapřahali koně.

Oficiální webová stránka: www.vaux-le-vicomte.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY