PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Velika a Mala Paklenica - Chorvatsko

Základní informace

Velika a Mala Paklenica jsou dva mohutné kaňony, tvořící chorvatský Národní park Paklenica.

Národní park, Paklenica, Chorvatsko Chorvatsko Starigrad,  Paklenica and Velebit mountain

Oba kaňony od sebe odděluje mohutná náhorní vápencová plošina v nadmořské výšce 500 metrů.

Velká Paklenica je vlastně širokým korytem řeky Paklenica, která je však většinu roku suchá, neboť voda z roztátého sněhu mizí v podzemí. Dříve však byl její tok natolik silný, že ve vápencovém pohoří vytvořil údolí široké třicet až osm set metrů, obklopené skalami o výšce i čtyři sta metrů. Kaňon dlouhý čtrnáct kilometrů kdysi představoval i říční spojnici oblasti Lika s mořem.

Obvyklá trasa turistů začíná u parkoviště při ústí Velké Paklenice a pokračuje po stezce dnem kaňonu kolem bývalé hájovny Lugarnica ve výšce 400 m n. m. až k turistické chatě Planinarski dom o sto padesát výškových metrů výše. Ze stezky lze odbočit a vychutnat si pohled shora od přístupné krápníkové jeskyně Manita peć či z vrcholu 712 metrů vysokého masivu Anića kuk.

Tato nejvyšší chorvatská skála je spolu s dalšími místy v kaňonu rájem pro skalní lezení a nabízí trasy různé náročnosti. Lézt je však povoleno jen na určitých místech a po zakoupení vstupenky pro horolezce.

Velká Paklenica je oblíbená i díky organizovaným výpravám za pozorováním ptáků a na své si také přijdou milovníci vojenské historie, neboť zde najdou přístupné bunkry a tunely, postavené vojáky jugoslávské armády.

Naproti tomu Malou Paklenicí nevede žádná stezka, dno je zavaleno kameny a v době dešťů a tání sněhu se stává neschůdným. Dvanáct kilometrů dlouhý kaňon má šířku až pět set metrů a skály kolem něj se tyčí do výšky 300 metrů. Při troše štěstí v nich lze zahlédnout mimo jiných ptáků i supa bělohlavého, jehož rozpětí křídel dosahuje až dvou metrů.

Rada: Ideální mapa na turistiku v Národním parku Paklenica je v měřítku 1:25 000. Nemusíte ji hledat v obchodech před cestou, protože ji najdete u prodavačů suvenýrů při vstupu do Velké Paklenice.

Oficiální webová stránka: https://www.np-paklenica.hr

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Chorvatsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY