PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Vence - Francie

Základní informace

Vence je malebné městečko, obklopené růžovými zahradami, vysoko na kopci v jižní Francii asi 20 kilometrů od Nice.

Francie Vence Francie Vence

Půvabné středověké centrum města i jeho odloučenost od civilizace vždy přitahovaly množství umělců. Svou inspiraci tu hledali např. Paul Valéry, André Gide, Henri Matisse či Marc Chagall. Ti všichni tu ještě zažili původní ráz historického městečka s mlýny na lisování olivového oleje, prádelnami, levandulovými poli a olivovými háji. To vše však v 60. letech 20. století nahradilo rychle se rozšiřující osídlení spolu s hotely, bazény a parkovištěm.

Na místě bývalého Martova chrámu stojí katedrála, v jejímž interiéru lze vidět sochařskou výzdobu karolinské doby, vyřezávané chórové lavice z 15. století a náhrobek biskupa Antoina Godeau, který se zasloužil o rekonstrukci tohoto svatostánku. Pozoruhodný je i oltář, vytvořený z římského sarkofágu z 5. století, a baptisterium s mozaikou Zachránění Mojžíše z Nilu, kterou tu roku 1979 vytvořil Marc Chagall.

Centrum, které si zachovalo středověký ráz, bylo obehnáno hradbami, z nichž se mimo jiné zachovala městská brána, datovaná do 13. až 14. století. V jejich sousedství se nachází i někdejší římské forum, dnešní náměstí Place du Peyra s třemi fontánami. Provensálský výraz Peyra označuje kámen a odkazuje na placatý kámen, který tu býval a na němž se odsouzenci stínala hlava. Oblíbené je i náměstí Surian, kde se každé ráno koná typický provensálský trh.

Necelý kilometr od centra stojí slavná Chapelle du Rosaire, tedy Růžencová kaple. Autorem její podoby i výzdoby je Henri Matisse, který tímto chtěl poděkovat místním řádovým sestrám za péči během těžké nemoci. Základní kámen kaple byl položen po dvou letech příprav roku 1949 a vysvětil ji 25. června 1951 biskup z Nice. Stavební stránku Matisse konzultoval s architektem Augustem Perretem. Atmosféru interiéru určují modro-žluto-zelené vitráže s rostlinnými motivy. Stěny umělec vyzdobil biblickou tématikou a to za využití jen černých linek na bílých stěnách. Za pozornost stojí i oltář, který je poslední Matissovou sochařskou prací.

Oficiální webová stránka: www.vence-tourisme.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY