Versailles - Francie
Základní informace
Versailles je úchvatný zámek ve stejnojmenném městečku asi 25 km jižně od Paříže, který se stal vzorem sídel mnoha evropských panovníků.
Stavba zámku ve Versailles
Na místě původního loveckého zámečku, který změnil Ludvík XIII. na své letní sídlo, nechal jeho syn Ludvík XIV. postavit obrovský palácový komplex obklopený více než stohektarovými zahradami. Práce na budovách dle návrhu Louise Le Vaua, kterého později vystřídal Jules Hardouin-Mansart, i interiérech dle návrhu Charlese Le Bruna trvaly celých dvacet roků. Že se nejednalo o malý projekt, dokládá i fakt, že když se sem roku 1862 ještě do nedokončené stavby Ludvík XIV. přestěhoval, přivedl si s sebou královský dvůr čítající dvacet tisíc lidí.
Stavba, která si vyžádala 25 % vládních příjmů Francie, se stala politickým centrem Francie (s krátkou přestávkou) až do roku 1789, kdy během velké francouzské revoluce rozběsněný dav vtrhl do paláce. O čtyři roky později však Konvent rozhodl o generální revizi palácových pokladů, které vzápětí z velké části rozprodal.
Co mohou návštěvníci obdivovat
Návštěvníci si tu mohou prohlédnout dechberoucí interiéry, jejichž vrchol představuje 72 metrů dlouhá Zrcadlová síň. V jejích zrcadlech naproti oknům se odráží venkovní krajina spolu s křišťálovými lustry i množství stříbrných i zlatých předmětů v místnosti. Sál se stal svědkem několika historických momentů – právě zde roku 1871 vyhlásil Otto von Bismarck německé císařství a roku 1919 tady byla podepsána Versailleská smlouva, která oficiálně ukončila první světovou válku. Za prohlídku stojí i státní apartmány, soukromé komnaty králů i královen, korunovační sál či barokní kaple zasvěcená svatému Ludvíkovi.
Dostatek času si návštěvníci musí vyhradit i na prohlídku zahrad, jimž dal podobu francouzský krajinný architekt André Le Nôtre. Jejich osy tvoří tzv. Velký kanál, na němž se za Ludvíka XIV. pořádaly večírky na lodích. Zahrady skrývají nekonečné množství zákoutí, zdobených labyrintů, altánků i sochy či fontány, z nichž největší je tzv. Neptunova fontána. Boha moří s trojzubcem a jeho manželku Amphitreté s žezlem tu obklopuje 22 fontánek podpíraných bronzovými sochami.
Dostatek času je nutné si vyhradit i na dva obytné zámečky. Větší z nich, tzv. Velký Trianon, dnes ukrývá sbírku historických kočárů a povozů. Menší Malý Trianon věnoval Ludvík XVI. Marii Antoinettě, která u něj nechala dle tehdejšího módního trendu rousseauovského návratu k přírodě postavit vesničku Le Hameau s rolnickými staveními, holubníky i mlýnem.
Rada: Plánujete-li strávit ve Versailles celý den, rozhodně se vyplatí koupit Versailles Pass, který Vám umožní vstup do zámku, zahrad i trianonů. Zámek i trianony jsou zdarma pro obyvatele EU do 25 let (včetně).