PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 5x

Vierwaldstätter See - Švýcarsko

Základní informace

Vody jezera Vierwaldstätter See se rozlévají v samém srdci země, ve středním Švýcarsku u úpatí Alp. S rozlohou 114 km2 jde o čtvrté největší švýcarské jezero a jeho bezprostřední okolí hrálo důležitou roli v počátcích Švýcarské konfederace.

Vierwaldstättersee, Švýcarsko Vierwaldstättersee, Švýcarsko Svycarsko Lucern, Vierwaldstattersee Svycarsko Lucern, Vierwaldstattersee

U nejvýchodnějšího cípu Vierwaldstätter See totiž leží louka Rütli, na níž v roce 1291 složili zástupci kantonů Uri, Schwyz a Unterwalden (dnes rozděleného na tzv. polokantony Obwalden a Nidwalden) přísahu a uzavřely tzv. Věčný spolek, základ dnešního Švýcarska. Tato historická událost jezeru dodnes dává důležité postavení ve švýcarské historii.

Jezero je 38 km dlouhé, jeho maximální hloubka je 214 metrů a jeho název je odlišný v jednotlivých jazycích. V němčině se o něm hovoří jako o Vierwaldstättersee, tedy o jezeře čtyř lesních kantonů. Čtyřem kantonům, mezi nimiž tvoří jezero přirozenou hranici, se totiž říká „Waldstätte“ (lesní kantony). Francouzsky a italsky mluvící používají název, který bychom mohli přeložit jako „Čtyřkantonální jezero“ a v rétorománštině, angličtině a některých dalších jazycích nese jezero jednoduchý název „Lucernské“.

Ať už jej nazýváme jakkoli, jisté je, že dno jezera vzniklo již během doby ledové před asi 12 000 lety. Tehdy se posunul velký ledovec Reuss a vzniklo tak rozlehlé údolí, které vyplnila voda z tajícího ledovce. Díky tomu, že jezero leží v místě křížení tektonických linií, má velmi neobvyklý a složitý tvar. Ten tak trochu připomíná postavu s roztaženýma rukama, pro zjednodušení tak jezero bývá rozdělováno na sedm do jisté míry samostatných jezer, z nichž každé nese vlastní jméno.

Nejsilnější zážitek skýtají návštěvníkům této oblasti vyhlídkové plavby po jezeře, pro něž mohou využít motorové a v hlavní turistické sezóně také kolesové parníky. Zdejší flotilu historických kolesových parníků tvoří pět plavidel z počátku 20. století a její vlajkovou lodí je parník Stadt Luzern z roku 1928.

Oficiální webová stránka: www.lakelucerne.ch/en

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY