PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Arc de Triomphe - Francie, Paříž

Základní informace

Pařížský Vítězný oblouk (Arc de Triomphe) stojí na náměstí Charlese de Gaulla na konci bulváru Champs-Elysées. Pro jeho stavbu se podle vzoru starověkých vládců rozhodl po vítězné bitvě u Slavkova Napoleon Bonaparte.

Arc de Triomphe, Paříž, Francie

Napoleon stavbu zadal již v roce 1806, trvalo však dlouhých třicet let, než byl padesátimetrový oblouk dostavěn. Podle plánů architekta Jeana Chalgrina byla stavba dokončena až dvě desetiletí po Napoleonově abdikaci. Když se Napoleon roku 1810 ženil s dcerou rakouského císaře Marií-Louisou, toužil se během svatebního průvodu pod Vítězným obloukem projít, proto tehdy vedle staveniště postavili přesnou maketu oblouku ze sádry.

Vítězný oblouk stojí uprostřed náměstí Charles-de-Gaulle, které je však všeobecně známější pod názvem L’Étoile – „hvězda“. Tento název se používá z toho důvodu, že z náměstí paprskovitě vybíhá dvanáct ulic, a kdybyste se na něj podívali z ptačí perspektivy, připomene vám svým tvarem právě hvězdu.

Vítězný oblouk je pro Francouze symbolem národní hrdosti a identity a funguje coby tradiční výchozí bod nejrůznějších slavností a vojenských přehlídek. Ta nejvelkolepější se u něj a na bulváru Champs-Elysées koná každoročně 14. července, v den výročí pádu Bastily. Kromě toho je u Vítězného oblouku tradičně zakončován cyklistický závod Tour de France a jde také o hlavní pařížské epicentrum oslav nového roku.

Celou stavbu zdobí plastiky a reliéfy s tématem Napoleonových bitev a vítězných tažení a některých významných událostí z císařova života. Pod obloukem hoří nad hrobem neznámého vojína z první světové války věčný oheň. Vítězný oblouk je možné navštívit – uvnitř si můžete prohlédnout malé muzeum o historii a významu této stavby a pokud zdoláte 280 schodů, dostanete se na vyhlídkovou plošinu, odkud se vám naskytne nádherný výhled na tzv. historickou osu vedoucí od Louvru, přes náměstí Svornosti a bulvár Champs-Elysées až k Vítěznému oblouku. Na druhé straně pak zřetelně spatříte „moderní Vítězný oblouk“ (Grande Arche) a prosklené budovy v obchodní čtvrti La Défense.

Oficiální webová stránka: www.paris-arc-de-triomphe.fr

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY