PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Wallace Monument - Skotsko

Základní informace

Wallace Monument, oficiálně Národní památník Williama Wallace, je viktoriánský monument, postavený na počest skotského národního hrdiny Williama Wallace, který stojí nedaleko města Stirling.

Wallace Monument, Skotsko

V roce 1286 zemřel po pádu z koně skotský král Alexandr III. Protože ještě dříve přišli o život i všichni tři jeho potomci, vyrazila z Norska jeho sedmiletá vnučka Markéta, aby v království převzala vládu. Ani ta se však svého cíle nedočkala a zemřela dřív, než vstoupila na ostrov. O skotský trůn mělo zájem množství důležitých mužů, ale nakonec byl korunován John Balliol. To se však nelíbilo anglickému králi Eduardovi I., který vtrhnul do Skotska a donutil Balliola abdikovat.

V zemi vzrůstal nepokoj, čehož využil statkář William Wallace. Ten spojil nespokojené povstalce a za podpory Francouzů vedl válku za nezávislost. K jeho největším počinům patří bitva u stirlingského mostu, která proběhla roku 1297. Po slavném vítězství byl pasován na rytíře a získal titul Ochránce Skotska. Své slávy a uznání si však nemohl užívat dlouho. V roce 1305 byl zrazen a zajat u Glasgow a Angličané pro něj připravili velmi důmyslnou smrt.

V druhé polovině 19. století se v rámci národního probouzení vrací mnohé národy ke své slavné minulosti. Nejinak tomu bylo i ve Skotsku. Roku 1861 byla vypsána architektonická soutěž na postavení důstojného památníku Williama Wallace a ze stovky návrhů byl vybrán projekt Johna Thomase Rocheada, který byl dokončen v roce 1869.

Wallaceův památník má podobu pětipatrové věže o výšce 67 metrů. Je postaven z pískovce a z vršku se naskýtá nádherný výhled na řeku Forth, Highlands, Ben Lomond i nedaleký Stirling Castle. Během stoupání po 246 schodech točitého schodiště si lze prohlédnout exponáty připomínající slavné skotské dějiny, jako je např. Wallaceův meč, dlouhý 1,68 metru. Mluvící socha tohoto hrdiny vypráví o přípravách bitvy i o událostech, které následovaly. V síni hrdinů je možné vidět busty dalších skotských velikánů, jako je Robert Bruce, Robert Burns, Walter Scott, John Knox či Adam Smith.

Oficiální webová stránka: https://www.nationalwallacemonument.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY