PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Wells - Anglie

Základní informace

Wells je malé město na jihozápadě Anglie, jehož dominantu tvoří majestátní katedrála z 12. století a biskupský palác, ve kterém vyvěrá posvátný pramen sv. Ondřeje, podle kterého je město pojmenováno.

Vicars Close, Wells, Anglie Wells, Anglie

Půvabnému historickému centru Wellsu dominuje nádherná katedrála, jejíž základy byly položeny roku 1180. Její úchvatné západní průčelí je považováno za nejkrásnější v Evropě. Ohraničují jej dvě čtyřhranné věže a prohlédnout si tu lze šest řad soch ze 13. století v životní velikosti, zobrazující kněze, krále a svaté. Všech tři sta postav bylo původně namalováno a ozdobeno zlatem, ale i dnes vynikne jejich krása díky medově zbarvenému kameni, z něhož jsou vytesány.

Interiér katedrály představuje úžasnou ukázku rané anglické gotiky. Nepřehlédnutelné je mohutné rozdvojené schodiště, které vede do osmiboké síně s nádhernou klenbou z roku 1306. Později sem byl doplněn i centrální sloup, z nějž vychází dvaatřicet žeber a který podpírá mohutnou centrální věž.
Mnoho lidí sem zavítá i kvůli orloji z roku 1392, na němž každou hodinu ohlašuje sedící postava zvaná Jack Blandiver úderem do zvonu. Stejný muž každých patnáct minut kopnutím do zvonku zahájí souboj rytířů na koních. Proslulé jsou také sochařské práce na hlavicích sloupů a sedadlech v transeptech, které zobrazují výjevy z denního života. Vidět tu tak lze např. muže s bolavými zuby či lapku, který byl chycen, když kradl v sadě.

Hned vedle katedrály stojí Biskupský palác ze 13. století, který slouží jako sídlo biskupů z Bath a Wellsu. Právě v jeho zahradách se nachází posvátný pramen svatého Ondřeje, podle nějž dostalo toto město svůj název. Vodní příkop, který palác ochraňuje, vznikl jako důsledek rozepře církevních představitelů s městem ve 14. století. Dodnes je tu možné prohlédnout si padací most, jehož věž ukrývá tzv. smolné díry, jimiž mohli obránci lít olej či rozžhavené olovo na dobyvatele. Vodní plocha je sídlem mnoha labutí. Podle dávné tradice, když mají hlad, zazvoní na zvonek u brány.

Na druhé straně katedrály začíná jedna z nejstarších kompletně dochovaných ulic v Evropě. Ulička Vicar´s Close s nádhernou kamennou dlažbou vznikla ve 14. století.

Rada: Milovníci historie by ve Wellsu neměli vynechat ani tzv. Wells and Mendip Museum, kde jsou vystaveny pravěké nálezy z nedaleké jeskyně Wookey Hole, ležící severovýchodně od města.

Oficiální webová stránka: www.wellssomerset.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY