PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Wembley Stadium - Anglie, Londýn

Základní informace

Wembley Stadium je proslulý fotbalový stadion v londýnské části London Borough of Brent.

Po barcelonském Camp Nou druhý největší stadion v Evropě vznikl na místě staršího stadionu, který roku 1923 otevřel král Jiří V. symbolickým zasazením prvního drnu trávy. Ten po desítkách let fungování přestal vyhovovat, a tak bylo rozhodnuto o jeho demolici. Přestože dle původních plánů a slibů architektů měly být zachovány jeho dvě ikonické věže, které tvořily dominantu okolí, v průběhu stavby byly strženy a jejich cihly rozprodány v aukci.

Stavbu této „katedrály fotbalu“ či „nejkrásnějšího domu pro nejkrásnější hru“ doprovázelo množství problémů, takže mnozí Angličané začali ironicky říkat, že stavba poskytla návod, jak pokazit vše, co se pokazit dá. I tak byl 9. března 2007 (o rok později než bylo naplánováno) otevřen nejdražší stadion na světě, jehož cena se blížila osmi stům milionům liber.

Architektonické kanceláře Foster and Partners a Populous vytvořily stadion s obvodem jeden kilometr a objemem 1 139 100 m³. Na jeho stavbu, na níž naráz pracovalo až 3500 dělníků, bylo použito 90 000 m³ betonu a 23 000 tun oceli. Trávník má délku 105 metrů a šířku 69 metrů a kolem něj je rozmístěno devadesát tisíc sedadel (kdyby se tyto sedačky postavily vedle sebe, vznikla by řada dlouhá 54 kilometrů).

Dominantou stadionu je obrovský oblouk, vysoký 134 metrů, s rozpětím 315 metrů, díky němuž je tento fotbalový svatostánek jediným na světě, který je vybavený světly pro nízko letící letadla. Oblouk z části podpírá speciální střechu ve výšce 52 metrů nad trávníkem, která zabírá plochu 40 000 m², z čehož je 13 722 m² pohyblivých, aby mohly sluneční paprsky dopadat na trávu.

Wembley Stadium hostí domácí zápasy anglické fotbalové reprezentace, finální zápasy FA Cup, ale konají se tu i koncerty. Postavením dočasné plošiny přes nižší řady je dokonce možné jej přeměnit na atletický stadion, ale této možnosti nebylo nikdy využito.

Oficiální webová stránka: www.wembleystadium.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY